Mënyrat si të largoni një ftohje sa më shpejt - Bota Sot
Mënyrat si të largoni një ftohje sa më shpejt

Shëndetësia

Mënyrat si të largoni një ftohje sa më shpejt

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 15:46
Foto ilustrim

Asgjë nuk ju pikëllon më shpejt sesa një sëmundje e papritur.

Kur ndjeni një të ftohtë që vjen, plani më i mirë është ta sulmoni atë sa më herët me gjithçka që keni.

Filloni me shtesa natyrale që rritin sistemin imunitar. Disa studime kanë treguar që plotësimi i lëngjeve të zinkut mund të ndihmojë në uljen e kohëzgjatjes së kohës kur keni një ftohje.

Shtimi i këtyre ushqyesve në planin tuaj të mund të ndihmojë në largimin sa më të shpejt të ftohjes.

Ulni stresin. Nivelet e larta të stresit në trup do të thotë që sistemi imun duhet të punoj jashtëzakonisht shumë kur një virus është i lirë.

Kjo do të thotë të praktikoni rregullisht mënyra për të ulur stresin tuaj, gjë që është veçanërisht e rëndësishme kur ndjeni ftohjen që po shfaqet. Shtoni mjaltë në çajin tuaj. Shtoni një lugë çaji mjaltë në një filxhan të nxehtë çaji. Uji i ngrohtë do të qetësojë fytin tuaj dhe mjalti do t’ju ndihmojë të shtypni kollën tuaj.

Pini supë pule.

Kërkimet tregojnë se supa e pulës mund të qetësojë inflamacionin në trupin tuaj. Kjo mund të lehtësojë disa nga simptomat tuaja, të tilla si dhembjet. Për më tepër, ky vakt ka gjithashtu lëng dhe kalori për t’i dhënë trupit tuaj energji.

Andaj, për tu ndjerë më mirë lëvizni shpesh, lani duart, ulni stresin dhe natyrisht, hani në një mënyrë që ju bën të ndjeheni mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...