Bie prodhimi i medikamentit Ibuprofen - Bota Sot
Bie prodhimi i medikamentit Ibuprofen

Shëndetësia

Bie prodhimi i medikamentit Ibuprofen

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 11:21
Ibuprofen

Farmacitë në të gjithë botën janë duke u përballur me krizë të medikamentit ibuprofen.

Sipas The Sun, klientë janë ankuar për mungesën e këtij ilaçi, dhe shumca i janë drejtuar paracetamolit.

Lajmit për shkurtimin e prodhimit të ibuprofenit e bënë të ditur mediat ndërkombëtare pas raporteve të publikuara nga kimistët.

Sipas tyre, mungon lënda e parë aktive në medikament duke prekur tregun farmaceutik botëror.

Mungesa e Ibuprofenit ka shqetësuar dhe pronarët e dyqaneve dhe farmacive të cilët janë duke kërkuar furnizim sa më të shpejtë.

Ato kanë vendosur lajmërime në dyqanet e tyre për të informuar qytetarët për mungesën e këtij medikamenti.

Shumë e qytetarëve britanik mendojnë se një prej faktorëve që ka sjellë në mujngesën e paracetamolit, antidepresantëve dhe medikamente të tjera është dhe tensioni politik që ka përfshirë vendin për çështjen Brexit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat