Kanceri i gjirit, 8 hapa të thjeshtë për ta parandaluar - Bota Sot
Kanceri i gjirit, 8 hapa të thjeshtë për ta parandaluar

Shëndetësia

Kanceri i gjirit, 8 hapa të thjeshtë për ta parandaluar

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 11:22
Ilustrim

Kanceri i gjirit është një sëmundje që prek shumë gra në të gjithë botën. Studimet shkencore tregojnë se kjo patologji rrjedh nga faktorë të ndryshëm mjedisorë dhe zakone jo të shëndetshme të jetesës. Pikërisht për këtë arsye, shumë mjekë besojnë se 90% e kancereve të gjirit janë të shmangshme duke ndryshuar stilin e jetës së tyre.

1.Shmangni kozmetikën dhe deodorantët që përmbajnë parabenë

Parabens janë kimikate që përdoren si ruajtës në deodorantët, kozmetikën dhe kremrat e diellit. Disa studime kanë treguar që të gjitha llojet e parabenëve kryejnë aktivitet estrogjenik në qelizat e kancerit të gjirit. Shmangia e substancave që përmbajnë ato mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit.

2.Shmangni sheqerin, në veçanti saharozën dhe fruktozën

Të gjitha format e sheqerit janë të dëmshme për shëndetin dhe kanë një lidhje të ngushtë me kancerin.

3.Shmangni mangësitë e vitaminës D

Vitamina D prek pothuajse çdo qelizë në trupin tonë dhe është një nga agjentët më të fuqishëm të kontrollit të kancerit. Ka mbi 800 referenca në literaturën mjekësore që demonstron efikasitetin e vitaminës D kundër kancerit. Kjo vitaminë është, në të vërtetë, në gjendje të hyjë në qelizat kancerogjene dhe ti shkatwrrojw ato.

4.Shmangni mangësitë e jodit

Jodi është një element thelbësor gjurmë për sintezën e hormoneve. Një mangësi mund të shkaktojë ose të kontribuojë në zhvillimin e shumë problemeve shëndetësore, përfshirë kancerin e gjirit. Në fakt, gjinjtë thithin dhe përdorin shumë jod pasi është pikërisht ajo që u nevojitet për funksionimin e duhur.

5.Stimuloni funksionimin e saktë të zorrëve

Një florë e shëndetshme e zorrëve është në gjendje të luftojë inflamacionin dhe të forcojë reagimin imunitar.

6.Shmangni OMGJ-të

Shmangia e ushqimit të modifikuar gjenetikisht është një rregull që të gjithë duhet të ndjekin. Ato trajtohen me kancerogjen. Kjo është arsyeja pse ne duhet të hamë gjithmonë ushqim të freskët dhe origjinal të blerë nga prodhuesit vendas.

7.Mbani një peshë normale

Yndyra e tepërt prodhon estrogjen, i cili mund të stimulojë kancerin e gjirit. Një arsye e mirë për t’u rikthyer në formë.

8.Bëni gjumë të mjaftueshëm

Gjumi i duhur mund të ndërhyjë në prodhimin e melatoninës, i cili shoqërohet me një rrezik të shtuar të rezistencës ndaj insulinës dhe shtimit të peshës, dy faktorë që kontribuojnë në kancer.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat