Personat që kanë probleme me veshkë, të mos e hanë këtë pemë - Bota Sot
Personat që kanë probleme me veshkë, të mos e hanë këtë pemë

Shëndetësia

Personat që kanë probleme me veshkë, të mos e hanë këtë pemë

Më: 11 nëntor 2019 Në ora: 09:08
Ilustrim

Nëse dyshoni se keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë esenciale për ju që të qëndroni të shëndetshëm.

Kjo nënkupton se ju duhet ta kufizoni ngrënien e disa ushqimeve, sikurse bananet, sepse ato përmbajnë nivel të lartë të kaliumit, që nënkupton se mund të jenë të dëmshme për ata që kanë probleme me veshkat.

Mesatarisht, një i rritur duhet të marrë 3.500 deri në 4.700 mg kalium nga ushqimet dhe mesatarisht një banane përmban 537 mg (150 gr).

Por nëse vuani nga sëmundje në veshkat, sasia e kaliumit që e merrni duhet të jetë më e ulët, pasi trupi juaj nuk mund të arrijë të filtrojë tepricën, e cila mund të çojë në çështje serioze shëndetësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat