Kujdes, gjuha juaj po ju paralajmëron për këto 5 probleme shëndetësore - Bota Sot
Kujdes, gjuha juaj po ju paralajmëron për këto 5 probleme shëndetësore

Shëndetësia

Kujdes, gjuha juaj po ju paralajmëron për këto 5 probleme shëndetësore

Më: 12 nëntor 2019 Në ora: 06:38
Ilustrim

Gjuha, nëse e keni vënë re edhe kur vizitoheni tek doktori, përdoret si një mënyrë për të diagnostifikuar. Mund të habiteni, por gjuha mund të tregojë shumë probleme shëndetësore. Bëni një provë: merrni një pasqyrë dhe shikoni me kujdes gjuhën tuaj.

Aty mund të zbuloni gjëra që lidhen me shëndetin tuaj, prandaj tregohuni vigjilent:

Forma e gjuhës

Ne dimë që ngjyra dhe gjendja e lëkurës mund të tregojnë çështje të ndryshme shëndetësore. Mirëpo, edhe forma e gjuhës mund të na thotë diçka.

-Një gjuhë e hollë mund të nënkuptojë dehidratim dhe probleme metabolike.

-Një gjuhë e fryrë mund të tregojë probleme tiroide ose infeksion.

-Një gjuhë e trashë mund të tregojë se ju mungon vitamina B12.

Le t'i marrim me radhë:

-Vija vertikale është përgjegjëse për shtyllën kurrizore. Nëse është lakuar afër fundit të gjuhës, kjo mund të nënkuptojë probleme në palcën kurrizore.

-Nëse ka një kthesë në mes të kanalit, kjo mund të tregojë probleme në krahëror.

-Një vijë e lakuar afër gjuhës mund të tregojë probleme në qafën e mitrës.

-Kjo është një gjendje inflamatore e gjuhës, ku mund të dalloni si njolla. Kjo mund të tregojë shpërthime hormonale dhe mungesë të vitaminës B2. Ndonjëherë mund të shkaktojë djegie dhe dhimbje.

-Kjo gjendje në gjuhë mund të nënkuptojnë ankthin, frikën e fshehur dhe neurastheninë. Kjo është gjithashtu një nga shenjat e Sëmundjes së Parkinsonit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat