Në zhvillim e sipër vaksina që mbron alergjikët nga kikirikët

Shëndetësia

Në zhvillim e sipër vaksina që mbron alergjikët nga kikirikët

Më: 15 nëntor 2019 Në ora: 13:31
Foto ilustrim

Një vaksinë e cili mund të mbrojë ata që vuajnë nga alergjia e kikirikut nga reagimet potencialisht vdekjeprurëse, ka lëvizur një hap më afër.

Shkencëtarët në Universitetin Stanford në Kaliforni testuan injeksionin eksperimental mbi 20 pacientë, njofton Klan Kosova.

Pothuajse tre të katërtat e vullnetarëve duke pasur parasysh bllokimin etokimab mund të hanin ekuivalentin e një arrë të tërë dy javë më vonë.

Dhe pas gjashtë javësh, pak më shumë se gjysma e pacientëve mund të hanin të njëjtën sasi pa vuajtur një reagim kërcënues për jetën.

Alergjitë nga kikirikët në mesin e fëmijëve janë trefishuar që nga viti 1997, me rreth një në 100 persona në Britani të Madhe dhe SHBA që kanë këtë gjendje.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat