Shalqiri ndihmon në parandalimin e degjenerimit makular

Shëndetësia

Shalqiri ndihmon në parandalimin e degjenerimit makular

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 08:05
Shalqiri

Likopeni gjendet në disa pjesë të syrit ku ndihmon në mbrojtjen kundër dëmtimit oksidativ dhe inflamacionit.

Mund të parandalojë gjithashtu degjenerimin makular të moshës (AMD). Ky është një problem i zakonshëm i syve që mund të shkaktojë verbëri tek të rriturit e moshuar.

Roli i likopenit si një përbërës antioksidues dhe anti-inflamator mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit të AMD dhe përkeqësimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat