Mos e pini ujin të ftohtë gjatë ngrënies, mësoni arsyet - Bota Sot
Mos e pini ujin të ftohtë gjatë ngrënies, mësoni arsyet

Shëndetësia

Mos e pini ujin të ftohtë gjatë ngrënies, mësoni arsyet

Më: 12 dhjetor 2019 Në ora: 14:13
Foto ilustrim

Mjekët sugjerojnë që të mos e pini të ftohtë ujin gjatë ngrënies, por vetëm në temperaturë ambienti.

Një ndër arsyet ka të bëjë me faktin se uji i ftohtë krijon sekrecione në rrugët e frymëmarrjes, dhe kjo pengon në marrjen e frymës lirisht.

Po ashtu thuhet se uji i ftohtë ngadalëson tretjen e ushqimit.

Por kur mund të pini ujë të ftohtë?

Uji i ftohtë këshillohet të konsumohet kur stërviteni në palestër sepse ul temperaturën e brendshme të trupit dhe i jep më shumë energji

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat