Ushqimi vegan dhe ndikimi i tij në shëndetin e njeriut

Shëndetësia

Ushqimi vegan dhe ndikimi i tij në shëndetin e njeriut

Më: 24 janar 2020 Në ora: 00:13
Ilustrim

Ushqimi vegan duket me të vërtetë i shëndetshëm, por a ju bënë mirë me të vërtetë?

Numri i njerëzve që nuk ushqehen më me mish është duke u zvogëluar brenda kësaj dekade, këtë proces e kanë shpejtuar edhe dietat e shumta, raporton “BBC”.

Duke u bazuar në kërkimet e fundit nga ‘The Vegan Society’ thuhet se në mes viteve 2006 dhe 2018 është rritur numri i veganëve katërfish.

Dieta vegane mundëson rritjen e nivelit të fibrave dhe zvogëlon kolesterolin dhe proteinat.

Zbulimet treguan që njerëzit që nuk përdorin mish kanë 10 herë më pask mundësi që të pësojnë sëmundje të zemrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat