Simptomat që tregojnë se po përjetoni menopauzën - Bota Sot
Simptomat që tregojnë se po përjetoni menopauzën

Shëndetësia

Simptomat që tregojnë se po përjetoni menopauzën

Më: 24 janar 2020 Në ora: 06:12
Ilustrim

Menopauza është një fazë që do e përjetojnë të gjitha gratë në jetën e tyre, por shumë nuk arrijnë të identifikojnë simptomat që i gjeni më poshtë:

1.Ndryshimet në ciklin menstrual

Ndryshimet e ciklit menstrual, deri në përfundimin e tij, janë një nga shenjat e para të menopauzës. Zakonisht, ka cikle pa ovulim dhe disa vonesa, si dhe njolla ndërmenstruale. Këto ndryshime njihen si perimenopauzë.

2.Pika e nxehtë

Ato ndodhin kryesisht për shkak të çrregullimeve vazomotorike. Gratë mund të përjetojnë një ndjesi ngrohtësie në pjesën e sipërme të trupit, shoqëruar me djersitje të tepërt dhe skuqje të lëkurës. Këto episode ndodhin papritur, kryesisht gjatë natës, dhe mund të ndërpresin gjumin. Pika e nxehtë mund të zgjasë nga 30 sekonda në disa minuta.

3.Ndjeshmëria dhe nervozizmi

Para hyrjes në këtë fazë, mund të përjetojnë trishtim, depresion, qarje, ankth, vështirësi në përqendrim dhe vetëvlerësim të ulët.

4.Tharje në pjesët intime

Para uljes së niveleve të estrogjenit, indi zvogëlohet dhe hollohet, atëherë ndodh atrofia. PH rritet dhe ndjeshmëria ndaj infeksioneve intime gjithashtu rritet.

5.Mospërmbajtje urinare

Trakti urinar është i prekur, kështu që gratë mund ta kenë të vështirë të kontrollojnë fshikëzën dhe të rrisin frekuencën urinare.

6.Kocka të dobëta

Nivelet më të ulëta të hormoneve kontribuojnë në humbjen e kockave. Në këtë mënyrë, kockat bëhen të brishta dhe gratë bëhen më të ndjeshme ndaj zhvillimit të osteoporozës.

7.Ulje e dëshirës për marrëdhënie intime 

Ka shumë të ngjarë që të ketë një rënie të dëshirës dhe, në përgjithësi, jeta e një çifti është më e vështirë për tu udhëhequr. Marrëdhënia bëhet më e vështirë për shkak të thatësisë.

Mos harroni t’i kushtoni shumë rëndësi këtyre simptomave, pasi mund të jeni në menopauzë dhe nuk e keni vënë re akoma.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat