Si të përmirësoni shëndetin tuaj tretës - Bota Sot
Si të përmirësoni shëndetin tuaj tretës

Shëndetësia

Si të përmirësoni shëndetin tuaj tretës

Më: 14 mars 2020 Në ora: 15:48
Foto ilustrim

Ne mbështetemi në sistemet tona tretëse për të prishur ushqimin që hamë dhe për të thithur lëndët ushqyese që na duhen për një funksionim të shëndetshëm.

Nëse nuk kujdeseni për sistemin tuaj të tretjes, ai nga ana tjetër nuk mund të kujdeset për ju. Marrja e dobët e ushqyesve do të thotë që organet dhe sistemet tona jetësore nuk do të funksionojnë me efikasitet. Nëse shëndeti i përgjithshëm është qëllimi juaj, atëherë vendi më i mirë për të filluar është zorra juaj, raporton “AlternativeMedicine”.

Ka dhjetë këshilla të rekomanduara për t’u konsideruar që ndihmojnë në përmirësimin dhe mirëmbajtjen e sistemit tuaj të tretjes. Marrja e hapave të nevojshëm për të mbështetur shëndetin e tretjes jo vetëm që do ta bëjë tretjen më efikase, por shëndeti juaj i përgjithshëm do të përfitojë në mënyra të shumta.

Fibra është miku juaj

Një dietë e lartë me fibra përbëhet nga drithëra, perime, fruta dhe bishtajore. Fibra ndihmon ushqimin të lëvizë përmes sistemit tuaj në mënyrë më efikase dhe parandalon kapsllëkun. Përveç mbajtjes së gjërave pa probleme, fibra është e dobishme për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve si IBS (sindromi i zorrës së irritueshme), divertikuliti dhe hemorroide. Për më tepër, fibra ju ndihmon të arrini dhe të mbani një peshë të shëndetshme.

Dy lloje të fibrave

Konsumimi i të dy llojeve të fibrave, i tretshëm dhe i pazgjidhshëm, është i rëndësishëm sepse ato kanë role të ndryshme. Fibra e papërshkueshëm nga uji dhe tretja nuk mund të tretet, kështu që shton pjesën më të madhe në jashtëqitjen tuaj. Burime të mira përfshijnë krunde gruri, perime dhe drithëra. Fibra e tretshme tërheq ujë në të cilin mund të parandalojë jashtëqitjet që janë shumë të holluara me ujë. Fibra e tretshme mund të gjendet në krunde tërshërë, fara, arra dhe bishtajore. Për shkak të roleve të ndryshme të dy llojet e fibrave luajnë, është e rëndësishme t’i mbani ato të balancuara në dietën tuaj.

Kufizoni yndyrën

Ushqimet yndyrore zakonisht ngadalësojnë proceset e tretjes dhe kjo e bën kapsllëkun më të mundshëm. Nuk është e mençur të heqim të gjithë dhjamin nga dieta juaj, sepse na duhen disa që të mbeten të shëndetshëm. Kur yndyrnave u shtohen vaktet, tretja jo vetëm që ngadalësohet por përbërësit e dobishëm humbasin. Deri në kohën kur ne jemi në gjendje të prishim yndyrnat, karbohidratet e vlefshme, ose proteinat, do të kenë filluar të fermentohen. Këshilla më e mirë është që të bashkoni ushqime me yndyrë të lartë me ushqime të pasura me fibra, gjë që do ta bëjë më të lehtë sistemin tuaj të tretjes t’i përpunojë ato.

Mish të ligët

Proteina nga mishi është një nevojë thelbësore për trupin tonë. Megjithatë, prerjet yndyrore të mishit nuk janë të mira për tretje dhe e bëjnë procesin më të vështirë. Kur jeni duke blerë mish, zgjidhni shkurtime të ligët, siç janë mishi i derrit ose shpendët pa lëkurë. Ndërsa një biftek me lëng është gjithmonë i mirë, mishrat e kuq përmbajnë më shumë yndyrë dhe janë më të vështirë për tu tretur. Pamundësia për të tretur plotësisht mishin e kuq mund të çojë në rritjen e rrezikut për kancer të zorrës së trashë.

Shtoni Probiotics

Probiotikët përbëhen nga të njëjtat baktere miqësore që tashmë jetojnë në zorrën tuaj. Këto janë të nevojshme për përpunimin efikas të ushqimeve, kështu që është ideale që numrat e tyre të mbajnë të lartë. Dieta e dobët, stresi dhe antibiotikët mund të bëjnë që numri i florës së zorrëve të zvogëlohet. Sipas Dr. David Kahana, i certifikuar në bord në pediatri dhe gastroenterologji nga Bordi Amerikan i Pediatrisë, ne jo vetëm që kemi nevojë për probiotikë për t’u mbrojtur kundër patogjenëve, por edhe për të ndihmuar në thithjen e ushqyesve. Për më tepër, ato mund të ndihmojnë në prishjen e laktozës, forcimin e sistemit tuaj imunitar dhe trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale siç është IBS.

Programoni ushqimet tuaja

Ju dëshironi që sistemi juaj tretës t’i përmbahet një rutine sepse kjo ndihmon në përpunimin e ushqimeve. Hani ushqimet dhe ushqimet tuaja në një program për të mbajtur në zorrë tuaj në rrugën e duhur. Planifikoni të hani ushqimet tuaja në të njëjtën kohë çdo ditë dhe më pas planifikoni ushqimet tuaja për interval të barabartë në mes. Koha ideale do të lejojë 3 deri në 4 orë që stomaku juaj të tretet plotësisht çdo vakt. Shtë gjithashtu e rëndësishme të bëni vaktin tuaj të fundit të ditës të paktën 3 orë para se të shkoni për të fjetur për t’u siguruar që ai tretet para se të mbylleni.

Hidratimi është thelbësor

Fibrave i duhen ujë dhe e tërheq në zorrën e trashë për të krijuar jashtëqitje më të butë dhe më të butë. Dehidratimi mund të shkaktojë kapsllëk i cili nuk është vetëm i pakëndshëm, por jo i shëndetshëm. Mungesa e ujit në stomak bën që acidi i stomakut të humbasë aciditetin e tij, gjë që dëmton procesin e tretjes. Sigurohuni që po pini ujë rregullisht gjatë gjithë ditës.

Lërini zakonet e këqija

Pirja e duhanit, kafeina e tepërt dhe alkooli janë të këqija për trupin tuaj, në përgjithësi. Sa i përket sistemit të tretjes, këta faktorë mund të ndërhyjnë në proceset e tretjes, duke shkaktuar potencialisht ulçera në stomak dhe urth. Pirja e duhanit ka qenë e njohur që shkakton që biliare të lëvizin nga zorrët në stomakun tuaj. Kjo rrjedhë e pasme mund të jetë e rrezikshme nëse acidi lëviz drejt ezofagut tuaj, dhe urth është i sigurt se do të rezultojë.

Ushtrimi rregullisht

Ushtrimi e mban ushqimin duke lëvizur nëpër sistemin tuaj, duke bërë që shanset e kapsllëkut të largohen. Ndihmon gjithashtu për të mbajtur një peshë të shëndetshme e cila është e dobishme për shëndetin e tretjes si dhe shëndetin e përgjithshëm. Programoni ushtrime për veten tuaj çdo ditë ose disa herë në javë dhe ngjituni në të. Edhe nëse është e vështirë të mësoheni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat