Cilat organe tjera dëmtohen nga koronavirusi? - Bota Sot
Cilat organe tjera dëmtohen nga koronavirusi?

Shëndetësia

Cilat organe tjera dëmtohen nga koronavirusi?

Më: 16 prill 2020 Në ora: 11:26
Foto ilustrim

Koronavirusi dëmton veshkat dhe zemrën, si dhe mushkëritë, zbulojnë mjekët amerikanë.

Klinikët në të gjithë botën kanë parë prova Covid-19 po shkakton gjithashtu inflamacion në zemër, sëmundje akute të veshkave, mosfunksionim neurologjik, mpiksje gjaku, dëmtim të zorrëve dhe probleme të mëlçisë.

Independent shkruan se koronavirusi i ri vret duke përflakur dhe bllokuar qeskat e vogla të ajrit në mushkëri, duke mbytur furnizimin me oksigjen të trupit deri sa të mbyll organet thelbësore për jetën.

Por klinicistët në të gjithë botën po shohin prova që sugjerojnë se virusi gjithashtu mund të jetë duke shkaktuar inflamacion të zemrës, sëmundje akute të veshkave, mosfunksionim neurologjik, mpiksje gjaku, dëmtim të zorrëve dhe probleme të mëlçisë.

Përhapja e këtyre efekteve është shumë e madhe për t’i atribuar vetëm “stuhisë së citokinës”, një reagim i fuqishëm i sistemit imunitar që sulmon trupin, duke shkaktuar dëme të mëdha, thanë mjekët dhe studiuesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat