Ekspertët sugjerojnë të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’i ikur koronavirusit - Bota Sot
Ekspertët sugjerojnë të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’i ikur koronavirusit

Shëndetësia

Ekspertët sugjerojnë të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’i ikur koronavirusit

Më: 21 maj 2020 Në ora: 11:58
Ilustrim

Ekspertët nga Mbretëria e Bashkuar thonë se është e preferueshme të pastrohen duart gjashtë herë në ditë, për t’u ruajtur nga koronavirusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo ka qenë këshilla që në fazat e hershme të këtij virusi, dhe një studim i ri thotë se larja e duarve deri 10 herë në ditë e bën më të vështirë infektimin nga koronavirusi.

Studiuesit shqyrtuan të dhënat nga viti 2006-2009, mbi viruset shumë të ngjashëm me llojin që po qarkullon në ditët e sotme.

Kështu u zbulua se 1.663 pjesëmarrës kishin shumë më pak gjasa të infektoheshin nëse do të pastronin duart së paku gjashtë herë në ditë.

Koronaviruset janë një familje e viruseve që zakonisht shkaktojnë sëmundje të butë, siç është ftohja e zakonshme, ndërsa të gjitha ato përfshirë edhe këtë të fundit, mund të vriten nga sapuni dhe uji.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat