Shkencëtarët kanadezë besojnë se kanabisi mund të parandalojë si dhe të trajtojë coronavirusin - Bota Sot
Shkencëtarët kanadezë besojnë se kanabisi mund të parandalojë si dhe të trajtojë coronavirusin

Shëndetësia

Shkencëtarët kanadezë besojnë se kanabisi mund të parandalojë si dhe të trajtojë coronavirusin

Më: 22 maj 2020 Në ora: 10:28
Ilustrim

Një ekip i shkencëtarëve kanadezë besojnë se kanabisi mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve të coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, studiuesit nga Universiteti i Lethbridge thanë që një studim në prill tregoi se të paktën 13 bimë të kanabisit (CBD), duket se ndikojnë në rrugët e (ACE2) që virusi përdor për të depërtuar në trup.

“Në fillim ishim të tronditur dhe që atëherë ishim vërtet të lumtur”, tha një nga studiueset, Olga Kovalchak.

Ndërkaq burri i Kovalchuk, Igor, sugjeroi që kanabisi mund të zvogëlojë pikat e hyrjes së virusit deri në 70 për qind.

“Puna jonë mund të ketë një ndikim të madh – nuk ka shumë ilaçe që kanë potencialin e zvogëlimit të infeksionit nga 70 deri në 80 për qind”, tha Calgary Herald.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat