Ngjyra e urinës tuaj tregon se sa të dehidratuar jeni – ja si mund ta mësoni - Bota Sot
Ngjyra e urinës tuaj tregon se sa të dehidratuar jeni – ja si mund ta mësoni

Shëndetësia

Ngjyra e urinës tuaj tregon se sa të dehidratuar jeni – ja si mund ta mësoni

Më: 31 maj 2020 Në ora: 12:22
Foto Ilustrim

Urina është një mjet mjaft i dobishëm matës për shëndetin. Meqenëse hidratimi mbështet ngarkesa të funksioneve trupore, duke ndikuar gjithçka, nga njohja mendore deri në performancën e seksit, ia vlen t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së urinës tuaj.

Ju mund ta vlerësoni ngjyrën thjesht duke shikuar në tasin e tualetit. (Mos u shqetësoni nëse ngjyra hollohet pak nga uji i tualetit. Është ende një matës i përsosur dhe i dobishëm).

Me siguri keni vërejtur ndryshimet e ngjyrave në baza ditore, shpesh herë në orë. Pra, çfarë është e shëndetshme dhe çfarë duhet të adresohet?

Ne kemi bashkuar këtë tabelë të dobishme të ngjyrave të urinës, në mënyrë që të ndaleni së habituri.

Ngjyra transparente – Ju jeni tej hidratuar

Ngjyrë limonate – Ju jeni optimalisht i hidratuar

Ngjyrë e verdhë e lehtë – Ju ende jeni i hidratuar

Ngjyrë e verdhë e errët – Ju keni filluar të dehidratoheni

Ngjyrë portokalli – Ju jeni dehidratuar

Kur duhet të vizitoni një mjek?

Hezitimi, pasiguria dhe një rrjedhë e ngjyrave jonormale që nuk mund t’i atribuohen ushqimeve që keni konsumuar kohët e fundit ose ilaçeve që përdorni janë arsye të mira për të parë një mjek.

Sidoqoftë, ekspertët theksojnë se nëse urina juaj është shumë e errët ose portokalli, caktoni një takim më shpejt, pasi një mëlçi jo funksionale mund ta bëjë këtë që të ndodhë.

Gjithashtu një arsye e mirë për të parë një mjek? Erë shoqëruese dhe simptoma, të tilla si:

Një erë e fortë ose e peshkut

Dhimbje barku

Marramendje ose konfuzion

Ethe

Simptomat e përbëra shpesh janë një shenjë se diçka më e thellë po ndodh në trup.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat