Ja si ta ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave - Bota Sot
Ja si ta ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave

Shëndetësia

Ja si ta ndaloni gjakderdhjen brenda 10 sekondave

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 07:11
Ilustrim

Aplikimi i piperit të kuq direkt në plagë të hapur, ndalon gjakderdhjen.

Piperi i kuq mund të ndalojë gjakderdhjen në më pak se një minutë në shumicën e rrethanave.

Kjo erëz balancon presionin e gjakut, duke rivendosur ekuilibrat. Në kohën kur në lëkurë është hapur një plagë, pikërisht në këtë zonë është dhe përqendrimi më i lartë i gjakut.

Kur ju mbuloni plagën me piper të kuq, gjaku do të mpikset shpejt dhe presioni do të barazohet.

Gjaku do të rrjedhë më lehtë dhe piperi i kuq do të parandalojë gjithashtu infeksionet që janë të zakonshme tek plagët e lehta, kjo për shkak të përbërësve antibakteriale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat