Pse duhet të veshim çorape të ngrohta natën - Bota Sot
Pse duhet të veshim çorape të ngrohta natën

Shëndetësia

Pse duhet të veshim çorape të ngrohta natën

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 12:22
Foto Ilustrim

Çorapet mendohet se janë përdorur së pari gjatë epokës së qytetërimeve antike nga egjiptasit, grekët dhe romakët.

Ndërsa qëllimi i tyre kryesor është të mbajnë këmbët tuaja të ngrohta dhe t’i bëjnë këpucët të ndjehen më të rehatshme, fjetja me çorape në të vërtetë mund të përmirësojë mirëqenien tuaj fizike dhe mendore.

Bright Side tregon arsyet pse duhet të merrni parasysh fjetjen me çorape:

Çorapet ju ndihmojnë të flini më shpejt

Besoni apo jo, studimet kanë treguar që të vishni çorape gjatë natës do t’ju ndihmojë të bini më shpejt në gjumë. Kjo është për faktin se veshja e çorapeve ju ngroh këmbët.

Kur këmbët tuaja janë të ngrohta, ajo dërgon një mesazh në trurin tuaj për të  ulur temperaturën e trupit tuaj, e cila nga ana tjetër, sinjalizon trupin tuaj që është koha për të shkuar në shtrat.

Çorapet e ngrohta mund t’ju mbajnë më të shëndetshëm

Për shkak se gjumi me çorape ul temperaturën e trupit dhe ndihmon që gjaku juaj të qarkullojë më mirë, ju keni një shans më të lartë për të fjetur më mirë dhe më të shëndoshë.

Më shumë gjumë barazohet me një shëndet më të mirë, lumturi dhe energji që do t’ju forcojnë gjatë ditës tuaj.

Çorapet mund të ndihmojnë në zbutjen e këmbëve të thata

Nëse keni këmbë të thata ose thembra të plasaritura, veshja e çorapeve mund t’ju ​​ndihmojë t’i mbani të buta.

Aplikoni vajin e trupit ose losionin hidratues në këmbët tuaja përpara se të shkoni në shtrat dhe lejoni që çorapet të bëjnë magjinë e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat