9 mënyra fantastike për të fjetur kur nuk jeni në shtëpi dhe s’keni një shtrat - Bota Sot
9 mënyra fantastike për të fjetur kur nuk jeni në shtëpi dhe s’keni një shtrat

Shëndetësia

9 mënyra fantastike për të fjetur kur nuk jeni në shtëpi dhe s’keni një shtrat

Më: 12 korrik 2020 Në ora: 21:43
Ilustrim

Kur nuk kemi në dispozicion një shtrat, atherë e kuptojmë me të vërtetë se sa i rëndësishëm është. Po, është bukur të flesh në një shtrat të rehatshëm dhe të ngrohtë, por nëse je larg, ka disa gjëra që mund të bësh për të mos qëndruar zgjuar.

Kur udhëtoni me aeroplan

1. Ndryshoni pozicionet gjatë fluturimit.

Murgjit budistë dihet që flenë ulur drejt, pa ndonjë shqetësim, por rekomandohet të uleni në një kënd prej të paktën 40 gradë. Mbani në mend se ndryshimi i pozicioneve dhe shtrirja e këmbëve tani dhe pastaj ndihmon gjithashtu.

2. Mbështeteni kokën edhe nëse nuk jeni në një vend afër dritares.

Gjumi i thellë kërkon që muskujt të pushojnë, por ju duhet të përdorni muskujt e qafës për të mbajtur kokën lart. Teknika më e zakonshme është të përdorni dritaren si mbështetje. Për të shmangur rënien e kokës kur nuk jeni ulur pranë një dritareje në aeroplan, disa udhëtarë përdorin një shall për të mbajtur kokën të lidhur në karrige. Përdorimi i një jastëku gjithashtu mund të ndihmojë.

3. Vishni çorape dhe hiqni këpucët.

Qarkullimi ngadalësohet kur jeni ulur. Gjaku juaj mbetet tek këmbët, gjë që  mund të çojë në qarkullim të dobët të tij në të gjithë trupin. Heqja e këpucëve mund të përmirësojë qarkullimin, por nga ana tjetër, mbajtja e këmbëve të ngrohta është gjithashtu e rëndësishme, pasi i jep trupit mesazhin e duhur: është koha për të fjetur! Atëherë, pse të mos vrasim 2 zogj me 1 gur? Çorapet mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut duke i mbajtur këmbët të ngrohta në të njëjtën kohë.

Kur përdorni transportin publik

4. Vendosini gjërat tuaja në një vend të sigurt.

Kështu do të parandaloni hajdutët që t’ju vjedhin gjërat, sidomos nëse përdorni çantën si jastëk dhe mbuloheni me një pallto të gjatë të kthyer nga brenda. Në këtë mënyrë, çdo xhep nuk është i arritshëm dhe hajdutëve do t’u duhet t'ju zgjonin për të kapur çantën tuaj.

5. Eliminoni zhurmën, por jo shumë.

Ndër zgjidhjet e ndryshme për të zvogëluar zhurmën gjatë gjumit, ‘earplugs’- priza e veshit mund të jetë praktike dhe e lirë. Nga ana tjetër, ato mund t'ju pengojnë të dëgjoni tinguj të rëndësishëm, të tilla si alarmet, ndalesat ose ndonjë gjë që mund t'ju shpëtojë nga një grabitje. Një kompromis i mirë mund të jetë përdorimi i kufjeve, por duke dëgjuar muzikë që nuk është shumë e zhurmshme.

6. Vendosni një alarm përpara se të flini.

Vendosja e një alarmi gjatë udhëtimit mund t’ju ndihmojë të fitoni paqen e mendjes. Në vend që të zgjoheni dhe kontrolloni orën gjatë gjithë kohës, lëreni alarmin të bëjë punën për ju. Çelësi është, që të vendosni një alarm më herët sesa koha e parashikuar e mbërritjes.

Kur flini tek një mik

7. Mendoni si të shmangni tokën.

Jo vetëm që flenë në tokë janë të pakëndshme, por është edhe më e vështirë të ruash ngrohtësinë pasi toka është më e ftohtë se pjesa tjetër e dhomës. Kjo është arsyeja pse përdorimi i objekteve të tilla si vaskë ose dyshek ajri mund të jetë e dobishme, për sa kohë që i izoloni siç duhet për të parandaluar humbjen e nxehtësisë.

8. Shtoni më shumë shtresa nën të.

Pavarësisht nëse visheni mirë para se të flini, shtresa nën shtresë është në thelb mashtrimi më i mirë për të ruajur nxehtësinë. Nëse dhoma ku jeni duke fjetur ka rrjedhë të mirë ajri, atëherë mendoni të përdorni pëlhura që do t'ju mbrojnë nga era si një shtresë e fundit. Shtresimi shtesë i tokës do të krijojë gjithashtu një shtrat më të butë.

9. Vendoseni jastëkun në mënyrë strategjike për të parandaluar dhimbjen.

Lidhja shtesë mund të jetë ndryshimi midis gjumit të një nate të shkëlqyeshme dhe një mëngjesi me muskuj të lënduar. Ideja është që ta mbani qafën dhe shpinën drejt, ndërsa përkulni pak gjunjët. Vendosni një jastëk nën kokë dhe shpatulla për t'u siguruar që qafa të jetë pozicionuar siç duhet. Pastaj vendosni 2 jastëkë për së gjati, duke filluar nga kyçi i këmbës dhe duke vazhduar në pjesën e poshtme të të pasmeve për t'u çlodhur në pjesën e poshtme të shpinës dhe për të përkulur gjunjët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat