Krijohet testi i ri i gjakut, zbulon kancerin e prostatës me 99% saktësi - Bota Sot
Krijohet testi i ri i gjakut, zbulon kancerin e prostatës me 99% saktësi

Shëndetësia

Krijohet testi i ri i gjakut, zbulon kancerin e prostatës me 99% saktësi

Më: 29 korrik 2020 Në ora: 11:00
Foto ilustrim

Shkencëtarët kanë krijuar një test gjaku që diagnostikon kancerin e prostatës dhe identifikon në cilën etapë është sëmundja me një saktësi prej 99%.

Mjekë nga Nottingham Trent University e zhvilluan këtë metodë në një përpjekje për të ulur numrin e biopsive që bëhen për diagnostikimin e këtij kanceri.

Shkencëtartë besojnë se rreth 12,000 burra britanikë do të vdesin nga kanceri i prostatës këtë vit.

Testi i ri do të përdorë ndryshimet në qelizat e bardha të gjakut për të përcaktuar praninë e kancerit të prostatës.

Pasi gjaku merret nga personi, kompjuterë e analizojnë mostrën për shenja të sëmundjes dhe e kategorizojnë sipas rrezikshmërisë që shfaq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat