Pse duhet të hamë shalqi, fruti i stinës që nuk duhet të mungojë - Bota Sot
Pse duhet të hamë shalqi, fruti i stinës që nuk duhet të mungojë

Shëndetësia

Pse duhet të hamë shalqi, fruti i stinës që nuk duhet të mungojë

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 19:21
Foto ilustrim

Pse duhet të hamë shalqi, fruti i stinës që nuk duhet
Ekspertët thonë se shalqiri është një frut, i cili nuk duhet të mungojë gjatë konsumimit të përditshëm.

Kjo për shkak se shalqiri është i mbushur me vitamina, proteina dhe kolagjen, të cilat ndihmojnë në hidratimin e lëkurës dhe rigjenerimin e saj.Gjithashtu ngjyruesi i tyre është një antioksidant i fuqishëm, “Lycopene” , që përmirëson funksionin e enëve të gjakut dhe ul nivelin e kolesterolit ne gjak.

Gjithnjë e më shumë studime tregojnë se “Lycopene”, përbërësi ngjyrues i shalqirit, ndihmon në shkatërrimin e qelizave të hershme të kancerit.

Doktori britanik Sam Christie thotë “Duhet të konsumojnë ushqim të pasur me Lycopene, sepse ky përbërës ul rrezikun e sëmundjeve me rreth 20%. Për përfitim maksimal, zgjidhni një shalqi shumë të pjekur dhe me ngjyrë të kuqe të ndezur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat