Tri mënyra natyrale për të parandaluar sëmundjen e Parkinsonit

Shëndetësia

Tri mënyra natyrale për të parandaluar sëmundjen e Parkinsonit

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 12:10
Foto Ilustrim

Çdo vit, 60.000 amerikanë diagnostikohen me Parkinson – një sëmundje e sistemit nervor që i bën gjërat që ne zakonisht i marrim si të thjeshta si larja e enëve, përdorimi i një piruni dhe madje edhe biseda, jashtëzakonisht të vështira.

Fatmirësisht, kërkimi i ri ka zbuluar disa strategji të fuqishme – por të thjeshta – parandaluese.

Hani fruta

Mollët, portokajtë dhe manaferrat janë të pasura me flavonoide – përbërje që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara të trurit para se të mund të formojnë grumbuj që shpesh paraprijnë sëmundjen e Parkinsonit. Konsumimi i një pjese të grumbulluar të këtyre frutave çdo ditë ul rrezikun e sëmundjes së Parkinsonit për 35 për qind, thonë studiuesit e Harvardit.

Vakte të vogla me kikirikë me lëkurë të kuqe

Ata janë një nga burimet më të pasura të natyrës me resveratrolit, një antioksidant që ndihmon në parandalimin e sëmundjes Parkinson duke forcuar mbrojtjen e trurit tuaj kundër toksinave mjedisore, tregon hulumtimi i Universitetit Stanford. Doza e provuar nga studimi: 50 deri në 60 gram kikirikë çdo ditë. Burime të tjera kryesore të resveratrolit: verë e kuqe, lëng rrushi vjollcë dhe rrush vjollcë dhe i kuq.

Pini kafe ose çaj

Pirja e dy filxhanëve kafe me kafeinë ose tre filxhanë çaj të fortë çdo ditë ul rrezikun e Parkinsonit për 30 për qind, thonë studiuesit e Harvardit. Po e shmangni kafeinën? Marrja e një qetësuesi të dhimbjeve të rregullta gjithashtu funksionon. “Kafeina dhe qetësuesit e dhimbjeve parandalojnë inflamacionin e trurit që dëmton nervat”, thotë Dr. Perlmutter. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat