Të qash për ish-in të dobëson dhe këtë e konfirmon shkenca

Shëndetësia

Të qash për ish-in të dobëson dhe këtë e konfirmon shkenca

Më: 26 tetor 2020 Në ora: 08:32
Ilustrim

Fundi i një marrëdhënieje mund të jetë shumë i dhimbshëm, kështu që shumë njerëz fillojnë të bëjnë aktivitete të ndryshme për të shpërqendruar veten dhe për të shmangur ndjenjën e depresionit. Një studim i ri shkencor thotë se që të qash mund të jetë një përfitim shëndetësor, në fakt ndihmon për të humbur peshë.

Sipas studimit të kryer nga qendra mjekësore St. Paul Ramsay, të qarat për ish-in tuaj mund të jenë zgjidhja për të humbur peshë. Rezultatet e hulumtimit tregojnë se kur dikush qan, lëshohen disa hormone përkatësisht prolaktina, ACTH dhe leucina e enkefalinës, kështu që ne përjetojmë në ato momente një lehtësim të madh.

Profesorët thonë: “Lotët përmbajnë disa hormone (në veçanti prolaktina, hormoni adrenokortikotropik dhe leucina) që prodhohen nga trupi kur është nën stres. Kortizoli, hormoni përgjegjës për rregullimin e niveleve të stresit është i lidhur me shtimin e peshës, sepse bën që trupi të ruajë yndyrën. Por nëse plotësoni hormonin drenokortikotropik, nivelet e kortizolit tuaj ulen. Kështu që një klithmë e mirë jo vetëm që ju bën më të qetë dhe më pak të tensionuar, por madje ju ndihmon të humbisni peshë”.

Sigurisht, mos harroni se kurrë nuk ia vlen të kaloni ditë dhe ditë duke qarë për ish-in tuaj. Nëse një histori mbaron, është më mirë të ktheni faqen dhe të filloni gjithçka nga e para! Së shpejti njeriu i duhur do të vijë për të gjithë ju!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat