Si ndikon në organizëm ngrënia e dy bananeve në ditë për një muaj rresht

Shëndetësia

Si ndikon në organizëm ngrënia e dy bananeve në ditë për një muaj rresht

Më: 26 tetor 2020 Në ora: 11:40
Foto ilustrim

Sipas shkencëtarëve dhe nutricionistëve, nuk është e qartë pse shumica e njerëzve në Perëndim preferojnë vendosjen e bananes tek secila recetë.

Sipas dietologëve, nëse konsumoni dy banane në ditë për një muaj, gjendja juaj shëndetësore do të përmirësohet në mënyrë të konsiderueshme.

Bananja është e shkëlqyeshme për njerëzit që kanë probleme me sistemin e tretjes, si kapsllëku për shembull. Bananet janë të pasura me fibra, e cila zgjidh në mënyrë të përkryer problemin e zakonshëm shëndetësor.

Frutat, po ashtu, mund t’iu ndihmojnë me mposhtjen e urthit.

Studiuesit kanë zbuluar se studentët që konsumojnë një banane për mëngjes ose pas drekës kanë një nivel përqendrimi dukshëm më të lartë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat