Ky zakon i thjeshtë mund të ngadalësojë përhapjen e koronavirusit

Shëndetësia

Ky zakon i thjeshtë mund të ngadalësojë përhapjen e koronavirusit

Më: 2 dhjetor 2020 Në ora: 14:47
Foto ilustrim

Të gjithë po bëjmë më të mirën për të mbrojtur veten – dhe njëri-tjetrin në mes të pandemisë së COVID-19 tani.

Ndërsa respektimi i udhëzimeve për distancimin shoqëror, larja e duarve dhe mbajtja e një maske janë mënyra të shkëlqyera për ta bërë këtë, hulumtimi i ri zbulon se ekziston një zakon tjetër shumë i thjeshtë që mund të përdorim për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes: përdorimin e gargarës.

Në një studim të ri të kryer nga Penn State College of Medicine, studiuesit vendosën të përcaktojnë nëse larja e gojës dhe antiseptikët oralë mund të in-aktivojnë coronavirusët si SARS-COV-2, virusi që shkakton COVID-19.

Meqenëse zgavrat e hundës dhe gojës janë pikat kryesore për transmetimin e virusit, studiuesit testuan zgjidhje të ndryshme për shpëlarje të gojës dhe hundës për të parë nëse ato mund të neutralizonin virusin në ato zona. Ata përdorën një solucion të një për qind shampo për fëmijë, një larmi shpëlarjesh antiseptike të peroksidit dhe një larmi markash për larjen e gojës, shkruan Express.co.uk.

Ata lejuan që zgjedhjet të ndërvepronin me virusin për 30 sekonda, një minutë dhe dy minuta. Për të matur sa efektive ishin këto zgjidhje, studiuesit i vendosën ato në kontakt me tretësira që përmbajnë një farë të coronavirusit njerëzor.

Sipas rezultateve të tyre, shumë nga solucionet për larjen e gojës dhe gargarë ishin në gjendje të in-aktivonin 99.9 për qind të virusit pas vetëm 30 sekondash kontakti. Për më tepër, zgjidhja e shamponit për fëmijë, e cila zakonisht përdoret nga mjekët e kokës dhe qafës si një shpëlarje sinusi, gjithashtu in-aktivoi më shumë se 99.9 për qind të coronavirusit pas dy minutash.

Kjo na tregon se nëse dikush mbart virusin, përdorimi i larjes së gojës dhe shpëlarjes së hundës mund të pengojë transmetimin dhe të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes. “Ndërsa ne presim që një vaksinë të zhvillohet, metodat për të zvogëluar transmetimin janë të nevojshme”, tha Craig Meyers, studiuesi kryesor në studim, në një njoftim për shtyp. “Produktet që kemi testuar janë në dispozicion dhe shpesh tashmë janë pjesë e rutinës së përditshme të njerëzve”. Nëse keni rezultuar pozitiv për virusin (ose dyshoni se mund ta keni) këto ndërhyrje mund të ndihmojnë gjithashtu në mbrojtjen e familjes tuaj nëse duhet të bëni karantinë në shtëpi.

“Njerëzit që testohen pozitivisht për COVID-19 dhe kthehen në shtëpi në karantinë mund të transmetojnë virusin tek ata me të cilët jetojnë”, tha ai. “Profesione të caktuara, përfshirë stomatologët dhe punëtorët e tjerë të kujdesit shëndetësor, janë në rrezik të vazhdueshëm të ekspozimit. Provat klinike janë të nevojshme për të përcaktuar nëse këto produkte mund të zvogëlojnë sasinë e pacientëve me virus COVID-19 pozitiv ose ata me profesion me rrezik të lartë mund të përhapen gjatë bisedës, kollitjes ose teshtitjes. Edhe nëse përdorimi i këtyre zgjedhjeve mund të zvogëlojë transmetimin me 50 për qind, do të kishte një ndikim të madh”.

Pra, nëse nuk është tashmë pjesë e rutinës suaj, përdorimi i shpëlarjes së gojës ose një shpëlarje hundësh çdo ditë mund të jetë një ide e mirë – veçanërisht nëse tashmë keni dalë pozitiv për virusin ose jeni ekspozuar. Me ndryshime të vogla si kjo, të gjithë mund të ndihmojmë të bëjmë pjesën tonë për të ngadalësuar përhapjen e këtij virusi dhe për të mbrojtur njëri-tjetrin sa më mirë që të mundemi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat