Si të dalloni ndryshimin midis infeksioneve të traktit urinar dhe atyre mykotike

Shëndetësia

Si të dalloni ndryshimin midis infeksioneve të traktit urinar dhe atyre mykotike

Më: 12 dhjetor 2020 Në ora: 08:33
Ilustrim

Dallimi kryesor midis një infeksioni maja dhe atij të traktit urinar konsiston në shkaktarët të ndryshëm dhe në mënyrën e trajtimit të tyre.

Infeksionet e majave shkaktohen nga një kërpudhe e ashtuquajtur candida dhe shpesh trajtohen me ilaçe antifungale shkruan The Insider.

Ndërsa infeksionet e traktit urinar, shkaktohet nga një infeksion bakterial dhe shpesh trajtohet me antibiotikë.

Nëse keni përjetuar shqetësime në zonën tuaj të legenit dhe organeve gjenitale, mund të mos jetë një sëmundje ngjitëse seksuale.

Infeksionet e majave dhe infeksionet e traktit urinar janë të zakonshme dhe gjithashtu mund të shkaktojnë simptoma të pakëndshme dhe të dhimbshme në ato zona.

Infeksionet e traktit urinar dhe infeksionet e majasë zakonisht gabohen me njëra me tjetren, por nuk janë të njëjtat.

Një ndryshim kritik është ajo që i shkakton ato. Kërpudhat në rritje shkakton infeksione maja, ndërsa infeksionet e traktit urinar vijnë nga bakteret që pushtojnë uretrën.

Ja se si të tregoni ndryshimin midis infeksioneve të tilla:

Simptomat e traktit urinar:

– Një dëshirë e fortë, e vazhdueshme për të urinuar;

– Urinim i shpeshtë, çdo 1-2 orë ose më shumë;

– Era e fortë e urines;

– Dhimbje pelvike;

Në raste të rralla, mund të keni gjithashtu ethe, dhimbje shpine ose gjak ose një ngjyrë të errët në urinë

Simptomat e infeksionit të majasë

Për gratë, ju ndoshta do të përjetoni siklet në vaginë dhe vulvë.

Simptomat shtesë të infeksionit të majasë përfshijnë:

– Skuqje gjenitale;

– Kruarje në vaginë;

– Ënjtje e organeve gjenitale;

– Një shkarkesë e trashë, e bardhë ” vaginale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat