Më në fund shpiken kontraceptivët për meshkujt, mund t’i merrni në tre forma të ndryshme

Shëndetësia

Më në fund shpiken kontraceptivët për meshkujt, mund t’i merrni në tre forma të ndryshme

Më: 31 dhjetor 2020 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Zhvillimet e fundit të studimeve na tregojnë se burrat mund të jenë në gjendje të marrin ilaçet që mund të parandalojnë shtatzëninë shumë shpejt, duke filluar nga xhel, pilula ditore, injeksionet mujore dhe madje edhe një vazektomi kimike të kthyeshme. Të gjitha këto po tregojnë premtime të forta në provat klinike dhe duket mjaft e thjeshtë për të bllokuar sistemin riprodhues të burrave. Mbi të gjitha, pajisjet biologjike teorikisht duken të thjeshta krahasuar me ato të grave.

Domosdoshmëria biologjike e një mashkulli është të përhapë gjenet e tij. Gjatë gjithë ditës, një njeri pjellor prodhon 1000 spermatozoidë në sekondë, duke lëshuar 250 milion në orgazëm, e cila duket se është e ndërlikuar për t’u kontrolluar në mënyrë efektive. (Në të kundërt, gratë prodhojnë vetëm një ose dy vezë në muaj.)

Shkencëtarët së pari u përpoqën të shpiknin një pilulë mashkullore në vitet 1950. Kompania amerikane Sterling Drug po zhvillonte një ilaç anti-parazit kur gjeti një efekt anësor të papritur në provat laboratorike, ajo i bëri minjtë meshkuj përkohësisht jopjellor. Ata testuan përbërjen mbi të burgosurit meshkuj dhe numri i spermatozoideve të tyre ra.

Sidoqoftë, efektet anësore të tmerrshme u shfaqën menjëherë pasi të burgosurit pinë uiski të kontrabanduar dhe pësuan rrahje të forta zemre dhe të vjella. Sterling hoqi dorë nga ky ilaçin.

Sot, burrat kanë dy mundësi: prezervativë ose një vazektomi të përhershme ku kirurgët presin ose vulosin tubat që mbajnë spermatozoidë. Por batica mund të kthehet. Një nga shpresat kryesore të reja është një xhel kontraceptiv që po testohet tek çiftet në Britani dhe SH.B.A.

Xheli është një kombinim i hormonit mashkullor testosteron me acetat segesteron (emri i markës Nestorone), i cili është një hormon seksual femëror i tipit progestin (progestina prodhon efekte të ngjashme me hormonin femëror progesteron) që përdoret tashmë në SH.B.A. në kontraceptivët e grave.

Nestoroni në mënyrë efektive ndërpret prodhimin e spermës në testis, ndërsa testosteroni kompenson një rënie në testosteronin e burrave të prodhuar natyrshëm që shkakton hormoni femëror. Si rezultat, prodhimi i spermës së burrave është i përmbajtur pa ndikuar në epshin e tyre.

Në provat e kryera, burrat fërkojnë xhel në shpatullat e tyre dhe në krahë  çdo ditë. Hormonet thithen nën lëkurë dhe lirohen në mënyrë të qëndrueshme në qarkullimin e gjakut për 24 orë. Në Britani, ajo është duke u testuar në Universitetin Edinburgh dhe Universitetin e Mançesterit NHS Foundation Trust.

Richard Anderson, një profesor i shkencës riprodhuese klinike që drejton kërkimin në Edinburg, thotë për Good Health: “Tani kemi pesë çifte që kanë përfunduar një vit të përdorimit të xhelit kontraceptiv pa ndonjë incident. Studimi synon të ketë 450 çifte që përdorin xhelin si kontraceptivin e tyre”.

Dr Christina Wang, një studiuese në Institutin e Kërkimeve Biomjekësore në Los Anxhelos që po kontrollon provën e xhelit në SH.B.A. thotë se ka tre mënyra të mundshme për të marrë këtë ilaç, pilula, xhel dhe injeksione mujore  dhe secila ka përparësitë e veta.

“Njerëzit e pëlqejnë idenë e pilulës ditore sepse është e lehtë, por vetëm midis 1 dhe 3% e barnave absorbohen kur merrni një pilulë. Xheli absorbohet me rreth 10 për qind, ndërsa efekti i injeksionit është pothuajse 100 për qind.

Unë besoj se së pari do miratohet xheli për shitje dhe më pas injeksioni. Provat tregojnë se xheli është i sigurt, tolerohet mirë dhe shtyp prodhimin e spermës në nivele shumë të ulëta në më shumë se 90% tek vullnetarët”, është shprehur Dr Christina Wang.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat