Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin dhe…

Shëndetësia

Përse është i rëndësishëm zinku për ne? Ruan imunitetin, stimulon metabolizmin dhe…

Më: 18 janar 2021 Në ora: 17:01
Ilustrim

Zinku është një mineral, që me fjalë të tjera do të thotë që trupit tonë i duhen sasi shumë të vogla zinku për të funksionuar si duhet. Sidoqoftë, këto sasi nuk duhet të neglizhohen në asnjë rrethanë!

Kur flasim për sasi shumë të vogla, është e rëndësishme të dimë se mjafton edhe devijimi më i vogël në marrjen ditore për të ndjerë ndikimin negativ të mungesës së këtij minerali në trup – thotë nutricionistja Amanda Bontempo.

Gratë e shëndetshme të rritura kanë nevojë për 8 mg zink në ditë, gratë shtatzëna 11 mg dhe gratë që ushqejnë fëmijë me gji 12 mg.

Ndihmon në mirëmbajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar

Në trupin tonë, zinku luan një rol mbrojtës në luftën kundër toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme që marrim çdo ditë. Ai gjithashtu luan një rol kryesor në prodhimin e qelizave T që mbrojnë trupin kundër viruseve dhe qelizave kancerogjene. Me pak fjalë, mungesa e zinkut kërcënon imunitetin tuaj, gjë që e bën trupin tuaj më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Mban nivelet normale të sheqerit në gjak

Insulina është një hormon përgjegjës për ruajtjen e një niveli të ekuilibruar të sheqerit që do të thotë se është thelbësor për shëndetin. Zinku ndihmon në sintetizimin, ruajtjen dhe çlirimin e insulinës në pankreas. Kështu, mungesa e zinkut në trup do të ndikojë në nivelet e insulinës e cila në fund të fundit do të çojë në zakone të dobëta të ngrënies dhe ndryshime të papritura të niveleve të sheqerit në gjak.

Ndihmon trupin të shërohet

Brenda trupit tuaj, ekziston një bashkëpunim i vazhdueshëm midis zinkut dhe trombociteve – trombocitet e gjakut që ndihmojnë në mpiksjen e gjakut dhe kështu shëron plagët. Nëse vini re se gërvishtjet ose plagët në trupin tuaj kanë nevojë për më shumë se zakonisht për të shëruar, mungesa e zinkut mund të jetë një nga arsyet.

Stimulon funksionimin e duhur të sistemit të tretjes

Zinku punon me proteina në çdo organ dhe mbështet pothuajse 100 enzima të ndryshme në procese të ndryshme, njëra prej të cilave është tretja. Konkretisht, trupi nuk është në gjendje të tretet dhe shfrytëzojë plotësisht lëndët ushqyese pa ndihmën e zinkut. Simptoma të tilla si të përziera, të vjella ose diarre interpretohen nga shumë njerëz sot si intolerancë ndaj glutenit dhe është e mundur që ato thjesht të mos marrin mjaft ushqime të pasura me zink, të tilla si kos, djathë, spinaq ose ushqime deti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat