Nëse dëshironi të ndiheni mirë, duhet të pini të paktën një nga këto pije

Shëndetësia

Nëse dëshironi të ndiheni mirë, duhet të pini të paktën një nga këto pije

Më: 28 janar 2021 Në ora: 08:07
Ilustrim

Kur bëhet fjalë për shëndetin, temat që do të trajtohen janë sigurisht shumë. Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet ushqyerjes, e cila duhet të konsiderohet nga këndvështrime të ndryshme. Nëse mendoni për atë që ne prezantojmë qoftë edhe vetëm duke pirë, është e lehtë të mendoni instinktivisht për faktin se uji është i mirë për ju dhe se ka shumë pije (para së gjithash ato me sheqer) që janë të dëmshme për shëndetin. Në të njëjtën kohë, shpesh harrojmë shumë të tjerë që janë edhe të mirë. Për këtë arsye, sot ne do të përqendrohemi në të ashtuquajturat pije Wellness, duke analizuar se cilat janë ato dhe pse konsiderohen pozitive.

Pijet që janë të mira për shëndetin tuaj

Kur bëhet fjalë për të pirë, mendjet e shumë njerëzve vrapojnë drejt ujit ose alkoolit që të kënaqen gjatë fundjavave. Dikush përqendrohet në pije freskuese ose çaj të nxehtë, por shumë pak mendojnë për pije që janë të mira. Kjo është arsyeja pse sot do të zbulojmë disa pije që janë shumë të nënvlerësuara dhe që në të vërtetë duhet të merren parasysh.

Çaj jeshil. Le të fillojmë me një nga më të njohurit. Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, ndihmon në ruajtjen e peshës trupore, luftimin e radikalëve të lirë dhe detoksifikimin e trupit. Një ndihmë e vërtetë që vjen direkt nga natyra dhe që ka edhe një shije të këndshme. Ajo që ka rëndësi është të zgjidhni gjithmonë cilësi të mirë dhe të mos shtoni kurrë sheqer.

Qumështi i artë. Kjo pije e çmuar me bazë shafranin e Indisë ka qenë në modë për shumë kohë. Përtej periudhës së famës që shpesh përfshin risitë dhe ngjyrosjet më të çuditshme, është një pije që është vërtet e mirë. Shafrani i Indisë është një anti-inflamator i fuqishëm, si dhe një antikancer.

Kefir. I njohur gjithnjë e më shumë midis atyre që interesohen për ushqim të shëndetshëm, kefiri përfaqëson një përzierje të enzimave që garantojnë shëndetin e zorrëve. Prandaj pirja e tij ndihmon për të ruajtur florën e mirë bakteriale, tretet mirë dhe ju ndihmon të qëndroni të shëndetshëm. Ajo që ka rëndësi është të përdorni kefir cilësor dhe ndoshta pa sheqerna të shtuara. Edhe më mirë nëse mund ta prodhoni vetë në shtëpi duke filluar nga drithërat që mund t’i merrni falas ose t’i blini në dyqane të specializuara.

Lëng aloe. Një ilaç i shkëlqyeshëm natyral, për vite me radhë aloe është konsideruar si ilaçi për të gjitha sëmundjet. Falë vetive antikancerogjene dhe anti-inflamatore konsiderohet si një substancë e dobishme dhe e pasur me virtyte. Ndër të tjera, ajo mbron zorrën dhe ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve. Sidoqoftë, duhet pasur kujdes në rast të problemeve me tiroide ose alergjive ndaj salicilateve.

Lëng boronice. Një tjetër lëng që është shumë i mirë për shëndetin është boronica. Në fakt është një pije e pasur me antioksidantë dhe në gjendje të ulë nivelet e kolesterolit të keq. Ndër të tjera, ndihmon gjithashtu në qarkullimin mikro dhe është i mirë për shikimin.

Limonadë. Me kusht që të bëhet pa sheqer, limonada është një ilaç i vërtetë. E pasur me vitaminë C, ndihmon në detoksifikimin e trupit, jep energji dhe forcon sistemin imunitar. Është e qartë, se frutat e tjera agrume si portokalli dhe grejpfruti nuk duhet të harrohen, ato janë të shkëlqyeshme për t’u alternuar ose përzier me njëri-tjetrin për një përzierje shijesh.

Lëng shalqiri. Një pije e shkëlqyeshme për t’u freskuar gjatë verës, lëngu i shalqirit është një mënyrë e mirë për t’u furnizuar me vitaminë C dhe A. I pasur me beta-karotinë, është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm. Pirja e tij zvogëlon rrezikun e prekjes nga disa lloje kanceri, ndihmon për hidratimin dhe madje jep një humor të mirë.

Kafeja. Pas viteve të mendimeve konfliktuale, kafeja është bërë një pije e plotë shëndetësore. E pasur me polifenole, ka provuar të jetë një mbrojtës i mirë për zemrën, si dhe një burim energjie për trurin. Një pije e dashur për shumë njerëz dhe që mund të shijohet pa u ndier fajtor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat