A do të jenë efektive vaksinat Covid-19, ndaj varianteve të reja të virusit?

Shëndetësia

A do të jenë efektive vaksinat Covid-19, ndaj varianteve të reja të virusit?

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 17:51
Foto ilustrim

Me variante të reja të zbuluara në Mbretërinë e Bashkuar, në Afrikën e Jugut, Brazil e Nju Jork, shkencëtarët tani po përpiqen të kuptojnë nëse vaksinat aktuale për COVID-19, do të jenë efektive kundër këtyre llojeve të reja dhe nëse do të nevojiten të shtëna krejtësisht të reja.

Viruset vazhdimisht mutohen ndërsa përhapen dhe shumica e ndryshimeve nuk janë domethënëse, shkruan Associated Press. 

Vaksinat e gjeneratës së parë COVID-19, duket se po funksionojnë kundër varianteve të sotme, por prodhuesit tashmë po ndërmarrin hapa për të azhurnuar recetat e tyre nëse autoritetet shëndetësore vendosin që është e nevojshme.

Vaksinat COVID-19 nga “Pfizer” dhe “Moderna” janë bërë me teknologji të re.

 Po ashtu, të ashtuquajturat vaksina “mARN”, përdorin një pjesë të kodit gjenetik për proteinën spike, kështu që sistemi juaj imunitar mund të mësojë të njohë dhe të luftojë të vërtetën.

Azhurnimi i vaksinave të tjera COVID-19 mund të jetë më kompleks. 

Vaksina “AstraZeneca”, për shembull, përdor një version të padëmshëm të një virusi të ftohtë për të bartur atë gjen të proteinave spike në trup. Një azhurnim do të kërkonte rritje të viruseve të ftohjes me gjenin e azhurnuar të spikes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat