Si të flini përsëri gjumë pasi zgjoheni në mes të natës?

Shëndetësia

Si të flini përsëri gjumë pasi zgjoheni në mes të natës?

Më: 17 mars 2021 Në ora: 20:02
Ilustrim

Shumë njerëz do t’ju thonë që të filloni të meditoni ose të mbani një ditar të gjumit nëse keni probleme me gjumin. Por kjo nuk është saktësisht e dobishme kur zgjoheni në 3 të mëngjesit, dhe gjithçka që dëshironi është të riktheheni në gjumë. Ajo që ju nevojitet janë mënyra praktike për të nxitur gjumin. Për disa, do të duhet të ngriheni nga shtrati, por për disa të tjerë, gjithçka që duhet të bëni është të qëndroni atje ku jeni.

Bëni disa ushtrime të tensionimit të gishtërinjve.

Ushtrimet progresive të relaksimit të muskujve do t’ju ndihmojnë të lehtësoni trupin tuaj dhe të shpëtoni nga stresi. Përkulni këmbët duke i shtrënguar së bashku dhe relaksohuni ngadalë. Mbajini gishtat në çdo pozicion për 10 sekonda përpara se t’i relaksoni.

Largoni kafshën tuaj shtëpiake nga shtrati.

Fjetja me kafshën tuaj mund të jetë e mirë dhe e keqe. Siç ka treguar një studim , kafshët shtëpiake mund të na ndihmojnë të ulim nivelin e stresit, por një tjetër përmend që ato gjithashtu mund të na prishin gjumin. Kjo varet nga fakti nëse kafsha juaj është një gjumë i zhurmshëm ose nëse ato hidhen dhe kthehen gjatë gjithë natës . Për ata që vuajnë nga alergjitë , do të ishte mirë të mos lejonin kafshë shtëpiake në shtrat.

Shmangni përdorimin e telefonit.

Melatonina është një hormon i nevojshëm për gjumin rikuperues. Nëse jeni zgjuar në mes të natës, ju mungon melatonina dhe përdorimi i telefonit nuk do të rrisë nivelet e tij. Përkundrazi, drita nga ekrani do ta zvogëlojë atë edhe më shumë dhe do ta bëjë të pamundur që të bjerë përsëri në gjumë. Ajo që duhet të bësh është ta heqësh plotësisht telefonin nga dhoma.

Bëni një dush me ujë të vakët.

Shumë mjekë rekomandojnë të bëni dush rreth një orë para se të shkoni në shtrat . Kjo sepse, në mënyrë që të ndjehemi të përgjumur, temperatura e trupave tanë duhet të ulet. Kështu që, nëse bëni dush menjëherë para gjumit, trupi juaj do të ndihet i energjisë dhe jo i gatshëm për gjumë.

Vishni çorape.

Çorapet kanë aftësinë të zgjerojnë enët e gjakut në këmbët tona dhe të transferojnë ngrohtësinë e tyre në pjesën tjetër të trupit. Një hulumtim i vogël tregoi se veshja e çorapeve në shtrat përmirësonte cilësinë e gjumit dhe kohëzgjatjen e saj. Sidoqoftë, jo vetëm çdo palë çorape do t’ju ndihmojë të bëni një gjumë të mirë. Sigurohuni që të mos vishni çorape të ngushta që do të ndërhyjnë në qarkullimin e gjakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat