Konsumimi i dy filxhanëve me qumësht tërshëre çdo ditë, sjell përfitime të shumta

Shëndetësia

Konsumimi i dy filxhanëve me qumësht tërshëre çdo ditë, sjell përfitime të shumta

Më: 29 mars 2021 Në ora: 17:10
Foto ilustrim

Këto ditë, njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës dhe të tjerët po preferojnë alternativat e tjera të qumështit.

Dhe ndërsa opsionet e qumështit jo-qumështor kanë qenë të modës për një kohë, qumështi i tërshërës po bëhet një zgjedhje gjithnjë e më e popullarizuar. Jo vetëm që ka shije të shijshme, por mburret me përfitimet e veta unike shëndetësore që do t’ju habisin.

Çfarë është qumështi i tërshërës?

Qumështi i tërshërës është një alternativë e qumështit e bërë nga tërshëra. Për të bërë qumështin e tërshërës, tërshëra e prerë ngjyhet me ujë, përzihet së bashku dhe pastaj kullohet me një napë. Qumështi i tërshërës ka shije vërtet të ngjashme me qumështin normal, por është pak më i ëmbël dhe ka një strukturë më të trashë.

Ashtu si tërshëra e plotë, qumështi i tërshërës krenohet me një profil të dendur lëndësh ushqyese që e bën atë super të shëndetshëm për tu shtuar në dietën tuaj.

Krahasuar me alternativat e tjera të qumështit jo-qumështor, qumështi i tërshërës ka më shumë karbohidrate dhe fibra sesa qumështi i bajames ose sojës. Gjithashtu, qumështi i tërshërës dhe i bajames tentojnë të pasurohen me lëndë ushqyese. Varietetet e qumështit të bajames zakonisht përmbajnë më shumë vitaminë E, por qumështi i tërshërës ka tendencë të përmbajë më shumë vitamina B të shtuara. Plus, nëse keni alergji ndaj arrave ose sojës, qumështi i tërshërës është një mundësi krejtësisht e sigurt.

Përfitimet shëndetësore të qumështit të tërshërës

Meqenëse qumështi i tërshërës bëhet nga tërshëra e plotë, natyrshëm përmban lëndë ushqyese si riboflavin, fosfor dhe kalium. Riboflavina është vitaminë B që luan një rol në aftësinë tonë për ta kthyer ushqimin në energji. Fosfori është një mineral që përfshihet në shëndetin e kockave dhe dhëmbëve tanë. Kaliumi është një tjetër mineral thelbësor për funksionimin e duhur të muskujve dhe nervave.

Për më tepër, pasi që shpesh përdoret për të zëvendësuar qumështin e rregullt të lopës në dietën tuaj, qumështi i tërshërës është i pasuruar me lëndë ushqyese që janë të pranishme në qumësht si kalcium, kalium, hekuri dhe vitamina A dhe D. Qumështi i tërshërës mund të përmbajë deri në 50 për qind të marrjes së rekomanduar ditore për vitaminën B12, 27 për qind për kalciumin dhe 18 për qind të vitaminës A dhe D. /

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat