A e dini se bananet janë ideale për personat që vuajnë nga kjo sëmundje?

Shëndetësia

A e dini se bananet janë ideale për personat që vuajnë nga kjo sëmundje?

Më: 11 prill 2021 Në ora: 15:45
Foto ilustrim

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale esenciale për trupin.

Ja përfitimet që do të merrni nëse konsumoni 1 banane në ditë:

Ndihmojnë në tretje: bananja është e pasur me fibra dietike, ajo është efektive në lu. ftimin e dispepsisë, kapsllëkut dhe rregullon lëvizjen e zorrëve.

Kontrollon nivelin e sheqerit në gjak: bananja nëse konsumohet në sasi të moderuar është e këshillueshme edhe për diabetikët sepse mban nën kontroll nivelin e sheqerit në gjak.

Ndalon mangësinë e kalciumit: bananet ndihmojnë kundër humbjes së kalciumit në trup. Ato përmirësojnë thithjen e mineraleve nga ko ckat dhe dhëmbët duke i bërë ato më të forta.

Rrit energjinë: bananet janë të pasura me fruktozë, kështu që ato rrisin nivelin e energjisë.

Parandalon kancerin e veshkave: me qënë se bananet nxisnin absorbimin e kalciumit në trup, ato parandalojnë formimin e gurëve në veshka, parandalojnë sëmundjet dhe kan.ce rin e veshkave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat