Sa kohë zgjat efekti i vaksinës antiCOVID-19?

Shëndetësia

Sa kohë zgjat efekti i vaksinës antiCOVID-19?

Më: 14 prill 2021 Në ora: 18:50
Foto ilustrim

Me miliona njerëz në të gjithë botën që bo vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist në lidhje me pjesën tjetër të pranverës dhe verës.

Por a keni ndaluar dhe keni menduar se sa do të zgjasë vaksina juaj?

Një raport i ri nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) që doli në fillim të prillit u përpoq t’i përgjigjej kësaj pyetjeje. Shkencëtarët studiuan mbi 4,000 punëtorë thelbësorë të vaksinuar që morën vaksinën Pfizer dhe ata zbuluan se vaksina mban efektivitetin e saj për të paktën gjashtë muaj.

Një studim i veçantë që doli ditë më vonë tregoi jetëgjatësi të ngjashme nga vaksina Moderna. Johnson & Johnson mund të tregojnë shenja të ngjashme të ruajtjes së efikasitetit të tyre me kalimin e kohës, por nuk ka dalë në treg për aq kohë.

Ne do të dimë më shumë me kalimin e kohës dhe kur jemi në gjendje të studiojmë subjektet që kanë marrë një vaksinë antiCOVID-19 shumë kohë më parë, por disa mjekë besojnë se këto vaksina duhet të zgjasin të paktën një vit pa kërkuar shtesa. Thënë kjo, vetëm koha do ta tregojë, veçanërisht pasi versione të reja të virusit vazhdojnë të shfaqen rregullisht dhe mund të kërkojnë mbrojtje të re.

Megjithëse qëndrueshmëria e përgjithshme e këtyre vaksinave mund të mos jetë plotësisht në kontrollin tuaj, ka disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës që mund të mbani mend për t’u siguruar që të merrni sasinë maksimale të efikasitetit nga vaksinat.

Ekspertët shëndetësorë po rekomandojnë që njerëzit të qëndrojnë larg alkoolit gjatë kohës që bëjnë vaksinën/at e tyre dhe dy javëve pas një vaksinimi përfundimtar. Ata gjithashtu thonë që të përqendroheni në gjumin e mirë dhe në përgjithësi të ushqyerit shëndetshëm para, gjatë dhe pas periudhës tuaj të inokulimit në mënyrë që trupi juaj të marrë përfitimet optimale.

Mund të duket sikur ende kemi të bëjmë me kaq shumë të panjohura, por mos harroni se ia vlen gjithçka që të mund të shihni miqtë dhe familjen tuaj në muajt e ardhshëm me pak më shumë qetësi! 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat