Nëse keni probleme me gjumin, ja dieta e përkryer për ju për 5 ditët e javës

Shëndetësia

Nëse keni probleme me gjumin, ja dieta e përkryer për ju për 5 ditët e javës

Më: 14 prill 2021 Në ora: 19:55
Foto ilustrim

Për sa kohë që vuani nga pagjumësia, do të ishte më mirë të kërkoni ndihmën e një neuropsikiatri. 

Sidoqoftë, para se të përpiqeni ta zgjidhni këtë problem me ndihmën e ekspertëve, duhet të provoni një dietë që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më lehtë dhe të flini gjatë gjithë natës.

Përndryshe, nga të gjitha çrregullimet e gjumit, nga të cilat ka më shumë se njëqind, pagjumësia është më e zakonshmja. Është një nga problemet më masive mjekësore të shoqërisë moderne dhe sa më shumë që zgjat, aq më shumë e lodh organizmin dhe lë pasoja më të rënda për shëndetin. Qumësht dhe biskota para se të shkoni në shtrat. Sigurisht, mënyra më e thjeshtë për të provuar të rregulloni problemin e pagjumësisë, është me dietë. Menyja kundër pagjumësisë nënkupton përdorimin e disa ushqimeve dhe kombinimin e tyre, të cilat janë provuar se kontribuojnë në një gjumë më të mirë.

Këto ushqime duhet të jenë të pasura me karbohidrate, vitamina të kompleksit B, kalcium, magnez, acide yndyrore thelbësore dhe aminoacid triptofan. Mezet janë të ndaluara midis vakteve, dhe kafeja duhet të reduktohet në vetëm në mëngjes! Një nga vaktet më të famshëm që ju ndihmon të bini në gjumë është qumështi i ngrohtë dhe biskotat. Një gotë qumësht dhe një biskotë, jo një kuti e tërë.  Ne sugjerojmë një meny pesë-ditore kundër pagjumësisë.

 E hënë

Mëngjesi: një filxhan kefir, një sandviç me gjoks gjel deti, djathë dhe marule

Dreka: salmon i pjekur në skarë, patate të ziera dhe brokoli

Darka: banane e copëtuar dhe hurma

E marte

Mëngjesi: sardele me bukë integrale

Dreka: patëllxhan i mbushur me mish viçi të grirë në salcë domate me qepë pranverore

Darka: kungull i njomë në furrë

E mërkure

Mëngjesi: vezë e zier, bukë integrale dhe qumësht i thartuar

Dreka: bizele me mish pule dhe marule

Darka: një grusht lajthi ose bajame, një filxhan qumësht i ngrohtë

E enjte

Mëngjesi: sandviç i nxehtë me proshutë dhe djathë, një filxhan kos

Dreka: fasule me brinjë dhe sallatë lakre

Darka: arra me mjaltë dhe një filxhan qumësht të ngrohtë

E premte

Mëngjesi: omëletë me spinaq, një filxhan kos dhe bukë integrale

Dreka: një pjesë e këmbës së qengjit dhe një sallatë e zgjedhjes suaj

Darka: një përzierje e elbit, thekrës, bollgur dhe fara tik-tak me kos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat