Si mund ta di nëse keni një mpiksje gjaku në këmbë përmes këtyre shenjave

Shëndetësia

Si mund ta di nëse keni një mpiksje gjaku në këmbë përmes këtyre shenjave

Më: 20 prill 2021 Në ora: 15:57
Ilustrim

Mpiksjet e gjakut janë urgjenca serioze mjekësore që kërkojnë trajtim të menjëhershëm, pasi ato mund të rrisin rrezikun e sulmeve të zemrës dhe goditjeve në tru. Por si e dini nëse keni një mpiksje gjaku në këmbë?

Këto janë shenjat dhe simptomat më të zakonshme të mpiksjes së gjakut për të parë fillimisht shkruan Express.co.uk.

Mpiksjet e gjakut shkaktohen nga trombocitet që grumbullohen së bashku në enët e gjakut. Këmbët e fryera mund të jenë shenjë e mpiksjes së gjakut.

Këmba mund të bëhet gjithnjë e më e dhimbshme ose e lënduar dhe mund të zhvillojë një dhimbje të shurdhër.

Një nga simptomat më të zakonshme të mpiksjes së gjakut është ënjtja.

Këmba mund të fillojë të kruhet gjithnjë e më shumë, dhe mund të zhvillojë një nuancë të kuqe ose blu në lëkurë.

Simptoma të tjera të zakonshme përfshijnë ngërçe të vazhdueshme, vështirësi në frymëmarrje dhe dhimbje të pashpjegueshme në gjoks.

Mpiksjet e gjakut janë relativisht të zakonshme dhe shkaktohen nga proteinat dhe trombocitet që grumbullohen së bashku në enët e gjakut.

Zakonisht ato zhvillohen në këmbë ose duar, por ato mund të formohen pothuajse kudo në gji, duke përfshirë rreth zemrës, trurit ose mushkërive.

Në rast se nuk trajtohet, mpiksja mund të hyjë në mushkëri, e cila mund të jetë shumë serioze. Kjo është e njohur si një emboli pulmonare.

Prandaj, është absolutisht thelbësore që të kërkoni kujdes mjekësor nëse mendoni se keni një mpiksje gjaku. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat