Humbje përqëndrimi? Ja çfarë këshillojnë dietologët

Shëndetësia

Humbje përqëndrimi? Ja çfarë këshillojnë dietologët

Më: 13 maj 2021 Në ora: 16:41
Foto ilustrim

Të gjithë e dinë ndjesinë që ndodh në mes të ditës, kur papritmas ndiheMI të lodhur, të uritur dhe të plogësht.

Keni edhe disa orë në punë, por filloni të humbni përqendrimin.

Mund të merrni edhe një kafe ose një sandviç për të rimarrë energjinë, ndoshta edhe një snacks.

Për shumë prej nesh, mesi i ditës është koha kryesore për të .

Energjia juaj nga mëngjesi po zbehet, dhe ju e dini që keni disa orë më shumë deri në drekë.

Pra, cila është pjata më e mirë në këtë rast?

Rregullimi i sheqerit në gjak është i rëndësishëm, pasi nuk doni që ai të shkojë shumë i lartë ose shumë i ulët, por dëshironi të keni mjaftueshëm.

Sheqeri në gjak ndikon në orekset tona: uria, energjia dhe dëshirat tona.

Kështu, luhatjet e sheqerit në gjak kërcejnë ndjeshëm nga uria, tërheqin energji dhe diktojnë dëshirat.

Për të ruajtur stabilitetin e sheqerit në gjak dhe për të parandaluar një rënie të përqendrimit pasdite, duhet një pjatë e pasur me proteina dhe fibra.

 Proteinat dhe fibrat marrin më shumë kohë për t’u tretur sesa thjesht karbohidratet, kështu që do të ndiheni të ngopur për orë të tëra me energji të qëndrueshme midis vakteve.

Për të gjetur ushqime të pasura me proteina dhe fibra, kushtojini vëmendje etiketës.

Rekomandohet të konsumoni dhjetë gram proteina për vakt dhe të paktën tre gram fibra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat