Ky përbërës është mburojë për shëndetin e zemrës, nëse e konsumoni çdo ditë në këtë sasi

Shëndetësia

Ky përbërës është mburojë për shëndetin e zemrës, nëse e konsumoni çdo ditë në këtë sasi

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 07:38
Ilustrim

Ushqimi i duhur është një nga faktorët më të rëndësishëm për shëndet të mirë.

Një studim i ri mbi zemrën, i botuar në revistën shkencore aktuale Zhvillimet në të ushqyerit , tregoi se nëse konsumojmë vetëm 1.5 lugë kafeje në ditë nga këta përbërës, atëherë ne rrisim ndjeshëm shëndetin e zemrës sonë.

Vetëm 1.5 lugë kafeje me barishte dhe erëza përmirëson shëndetin e zemrës çdo ditë

Studimi i ri i zemrës u krye nga studiuesit në universitetet Penn State dhe Texas Tech . Ai tregoi se 1.5 lugë çaji me barishte dhe erëza çdo ditë, mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës duke ulur presionin e gjakut.

Pjesëmarrësit në studim që hëngrën më shumë erëza kishin më shumë përfitime shëndetësore sesa ata që hëngrën më pak

Për të kryer studimin, 71 pjesëmarrës në rrezik të rritur për hipertension u udhëzuan nga studiuesit të shtonin 6.6 ose 3.3 ose 0.5 gram bimë dhe erëza në ditë në vaktet e tyre për një muaj. Studiuesit më pas përdorën mostra gjaku nga pjesëmarrësit për të kontrolluar ndryshimet në lipide, glukozë dhe insulinë.

Edhe pse rezultatet nuk treguan ndryshime të rëndësishme në nivelin e sheqerit në gjak ose kolesterolit, ata që hëngrën 6.6 gram erëza (ekuivalente me rreth 1.5 lugë kafeje) panë nivelet e presionit të gjakut të përmirësoheshin krahasuar me ata që hëngrën  konsumuan më pak erëza në ushqimin e tyre.

Është treguar se disa erëza ulin presionin e gjakut pothuajse po aq sa ilaçet

Pavarësisht hulumtimeve të kufizuara mbi përfitimet shëndetësore të barishteve dhe erëzave, disa studime kanë zbuluar se disa erëza mund ta bëjnë një vakt tashmë ushqyes më të shëndetshëm. Për shembull, një studim i vitit 2020, botuar në revistën Mjekësia Eksperimentale dhe Terapeutike , përfshiu të dhëna për më shumë se 550 persona me hipertension. Studiuesit zbuluan se marrja e suplementeve të hudhrës mund të ulte presionin e gjakut sistolik dhe diastolik në mënyrë efektive si ilaçet për hipertensionin .

Kanella gjithashtu është treguar të ketë përfitime të ngjashme kardiovaskulare . Një meta-analizë e botuar në revistën Critical Revieës in Food Science and Nutrition në vitin 2019, e cila përfshinte të dhëna për 641 persona, tregoi se përfshirja e kanellës në dietën ditore uli ndjeshëm presionin e gjakut. Pjesëmarrësit panë një rezultat edhe më të fortë pas tre muajsh përdorimi të vazhdueshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat