Kjo bimë befason me efektet e veta shëruese

Shëndetësia

Kjo bimë befason me efektet e veta shëruese

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 10:02
Foto Ilustrim

Shkaku se nuk ka dukje të bukur e quajnë thartushë (lat. Polygonum aviculare), por kjo bimë me fara ndikon mirë në organizëm. Rrënja shëruese përdoret si kompresë për shërimin e plagëve dhe ekstremiteteve të thyera.

Pjesët më shëruese janë gjethet e saj dhe majat e kërcellit. Bima përmban përbërës me vlerë si taninë, vitamina C dhe A, dyllë, sheqer, rrëshirë. Është efikase për sëmundjet e zemrës, mëlçinë, veshkat dhe mushkëritë.

Përmban substanca që ulin lipoidet dhe sheqerin në gjak, kështu që ju sugjerohet personave që vuajnë nga diabeti. Ndalon të vjellat gjak si dhe shëron të thatin në lukth. Përmirëson pasqyrën e gjakut si dhe përdoret për shpëlarjen e fytit.

U sugjerohet femrave me problem riprodhues, por edhe atyre që vuajnë nga reuma, diarreja dhe verdhëza.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat