Shenjat se do t'i mbushni 100 vjet

Shëndetësia

Shenjat se do t'i mbushni 100 vjet

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 13:41
Foto ilustrim

A do t'i prisni të njëqindat, apo do të vdisni të ri në moshë? Shkenca ndoshta ka përgjigjen. Zbuloni cilët njerëz mund ta arrijnë këtë shifër. Njerëzit që jetojnë 100 vjet e përballojnë mirë stresin

Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit që i kanë mbushur 100 vjet më mirë e kanë përballuar dhe menaxhuar stresin, në dallim me ata që kanë vdekur të rinj.

Qindvjeçarët nuk janë të trashë Ata që e kanë arritur këtë shifër, kryesisht gjatë gjithë jetës nuk kanë shumë kile, kujdesen çfarë hanë, merren me aktivitete fizike.

Mos pini duhan Midis 100-vjeçëve rrallë se mund ta gjeni ndonjë duhanxhi, në fakt ata që e kanë ndezur dhe e kanë arritur këtë shifër mund t'i numëroni në gishta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat