Vitamina që mund të mbrojë trurin kundër Alzheimerit

Shëndetësia

Vitamina që mund të mbrojë trurin kundër Alzheimerit

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 00:34
Foto ilustrim

Aktualisht më shumë se 850 mijë njerëz në Britani të Madhe jetojnë me demencë, nga këta midis 50 deri në 75 përqind kanë Alzheimer.

Nëse tendencat aktuale vazhdojnë, Shoqëria Alzheimer vlerëson se kjo shifër mund të arrijë në 1,590,000 deri në vitin 2040.

Ende nuk ka trajtime efektive për Alzheimer -in, por një ekip nga Universiteti i Delaëare ka gjetur se dieta mund të ketë ndikim në përparimin e sëmundjes.

Në trurin e njerëzve me Alzheimer, ndërtimi i beta amyloid gjatë viteve shkakton efekte toksike në qeliza, duke rezultuar në energji të zvogëluar, fragmentim të mitokondrive-termocentraleve të qelizave-dhe stres oksidativ.

Ekipi zbuloi se pacientët që ushqeheshin me E coli, që përmban nivele më të larta të vitaminës B12 kanë efekt.

Studimi është kryer në krimba dhe Profesor Jessica Tanis, tha se “kur u dhamë vitaminë B12 krimbave që kishin mungesë të vitaminës B12, paraliza ndodhi shumë më ngadalë, e cila menjëherë na tha se B12 ishte e dobishme. Krimbat me B12 gjithashtu kishin nivele më të larta të energjisë dhe stres më të ulët oksidativ në qelizat e tyre”.

Pas studimeve të mëtejshme, ekipi studiues se efekti shihet vetëm në prani të një enzime specifike të quajtur metioninë. Ata gjithashtu zbuluan se shtimi i vitaminës në dietën e krimbave ndihmoi vetëm nëse ata kishin mangësi në B12 – fillimi i shtimit të kafshëve të shëndetshme me B12 nuk kishte efekt.

“Tani për tani, nuk ka trajtim efektiv për sëmundjen e Alzheimerit,” tha Tanis. “Ka disa faktorë që nuk mund t’i ndryshoni, nuk mund të ndryshoni faktin që plakeni dhe nuk mund të ndryshoni një predispozitë gjenetike për sëmundjen e Alzheimerit”.

Sipas ekspertëve, njerëzit mund të ndihmojnë veten duke kontrolluar atë që hani.

“Truri i njeriut është i jashtëzakonshëm, me më shumë lidhje në të, të njohura si sinapse, sesa astronomët kanë vlerësuar se ka yje në galaktikë. Por ky kompleksitet i bën sëmundjet që shkaktojnë demencën të jenë të vështira për t’u studiuar, kështu që përdorimi i organizmave si krimbat mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për shkencëtarët për të studiuar sëmundjet. Hulumtimi si ky në krimbat ndihmon në kuptimin e ndikimit të një trajtimi të mundshëm dhe mund të ndihmojë në përshpejtimin e zhvillimit të ilaçeve”, thuhet në studim.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat