Ky bar popullor mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut nga sëmundja e Alzheimerit

Shëndetësia

Ky bar popullor mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut nga sëmundja e Alzheimerit

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 14:10
Foto Ilustrim

Herën tjetër kur të zgjidhni pak borzilok të freskët nga kopshti juaj, mbani mend se është i mrekullueshëm për shëndetin e trurit tuaj!

Hulumtimet e reja tregojnë se fenkoli, një përbërës natyral në borzilok dhe bimë të tjera, mund të mbrojë trurin kundër sëmundjes së Alzheimerit.

Fenkoli është një lloj përbërje natyrore që i jep bimës aromën e saj. Kjo është arsyeja që borziloku mban erë kaq të mirë. Është gjithashtu arsyeja që borziloku dhe bimët që përmbajnë terpene kanë veti antibakteriale, antimikrobiale dhe antioksiduese.

Por pse fenkoli mund të vogëlojë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit? Në studimin e botuar në  Frontiers in Aging Neuroscience, studiuesit donin të kuptonin më mirë lidhjen midis mikrobiomës së zorrëve dhe trurit. Ata e dinin nga studimet e mëparshme se mikroorganizmat që jetojnë në aparatin tonë tretës luajnë një rol të madh në metabolizmin, sistemin endokrin dhe imunitetin tonë. Ata gjithashtu e dinin se ato mikroorganizma lëshojnë kimikate që përmirësojnë shëndetin e trurit.

Por a mund të përmirësojnë shëndetin e trurit edhe kimikatet nga jashtë trupit? Me këtë pyetje në mendje, ekipi kërkimor teorizoi se fenkoli mbron trurin kundër sëmundjes së Alzheimerit.

Kuptimi i efektit të fenkolit në shëndetin e zorrëve dhe trurin
Rrugët e shumta neurokimike lidhin zorrën me trurin. Kjo do të thotë që truri dhe zorrët komunikojnë vazhdimisht. Por si? Sipas një përmbledhjeje të vitit 2020 të botuar në Frontiers in Endocrinology, studiuesit besojnë se acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër luajnë një rol të madh. Acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër, ose SCFA, janë një lloj acidi yndyror në traktin tretës. Mikroorganizmat në zorrë i prodhojnë ato pasi fermentojnë ushqime të caktuara, veçanërisht fibra dietike.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat