Këto janë shenjat që tregojnë se trupi juaj e refuzon përdorimin e kontraceptivëve

Shëndetësia

Këto janë shenjat që tregojnë se trupi juaj e refuzon përdorimin e kontraceptivëve

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 14:11
Ilustrim

Ne kemi arritur të pranojmë efektet anësore të zakonshme që vijnë së bashku me marrjen e kontraceptivëve, të tilla si shtimi në peshë dhe ndryshimet e humorit.

Por a është e mundur që disa nga këto efekte anësore 'normale', janë në të vërtetë shenja që trupi juaj po e refuzon marrjen e kontraceptivëve?

"Përdorimi i kontraceptivëve vjen me efekte të caktuara anësore, por shumica prej tyre zhduken brenda 2 deri në 3 muaj pas fillimit të tij," sipas Dr. Veena Madhankumar.

Si ta kuptoni nëse përdorimi i kontraceptivëve është i dëmshëm për ju?

Këto simptoma negative mund të jenë shenja që trupi juaj e refuzon marrjen e tyre:

1. Po përjeton depresion

Ndryshimet e humorit shkaktohen nga një çekuilibër hormonal, kështu që nuk është për t'u habitur që ato mund të jenë një efekt anësor i kontraceptivëve, falë fluksit të hormoneve që trupi juaj po përjeton.

2. Gjakderdhje jonormale

Disa njolla midis periodave janë normale me kontraceptivët hormonalë. Sidoqoftë, gjakderdhja e rëndë midis periodave ose periudhave të tjera, mund të sinjalizojë një çështje, siç janë fibroids.

3. Ngërçet e barkut

Shumë herë, kontraceptivët shkaktojnë ngërccet e barkut Pra, nëse dyshoni se kontraceptivët po i shkaktojnë ato, mund të nënkuptojë që nuk është i përshtatshëm për ju.

Një studim i vitit 2013 zbuloi se disa gra përjetuan dhimbje të forta pelvike kur filluan të merrnin kontraceptivë me doza të ulëta, dhe studiuesit teorizuan se kjo mund të çojë në ngërçe.

4. Rënia e flokëve

Mendohet se pilulat e kontraceptivëve mund të ndikojnë në rënien e flokëve.

5. Djegie ose kruajtje vaginale

Një çekuilibër hormonal mund të çojë në probleme si infeksionet, të cilat mund të shkaktojnë simptoma të pakëndshme si djegia dhe kruajtja në vaginë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat