Qelizat në trupin tonë vdesin gjatë gjithë kohës, tani e dimë sa shpejt - Bota Sot
Qelizat në trupin tonë vdesin gjatë gjithë kohës, tani e dimë sa shpejt

Shëndetësia

Qelizat në trupin tonë vdesin gjatë gjithë kohës, tani e dimë sa shpejt

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 19:35
Ilustrim

Studiuesit zbuluan se vdekja udhëton në valët e pafund me anë të qelizave që shkojnë nga 30 mikrometra (0,03 mm) në minutë, sipas një studimi të ri nga biologët Ksianrui Cheng dhe James Farrell nga Universiteti i Stanfordit, publikuar në revistën ‘Science’.

Vdekja e programuar e qelizave është e nevojshme për të pastruar trupat tanë nga qeliza të panevojshme ose të dëmshme, të tilla si ato që janë të infektuara me viruse. Gjithashtu ndihmon në formimin e organeve dhe tipareve të tjera në zhvillimin e fetusit.

"Ndonjëherë qelizat tona vdesin në sëmundje neurodegjenerative. Ndonjëherë qelizat tona nuk vdesin kur ne duam, si te kanceri", thotë Farrell.

Ky zbulim do të përdoret për zhvillimin e mëtejshëm të njohurive mjekësore në këtë fushë, qoftë në qelizat e kancerit që duhet të vriten, ose në pacientët me sëmundjen Alzheimer, ku duhet parandaluar vdekjen e qelizave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...