Paralajmërohet një hap i madh në diagnozën e sëmundjeve të zemrës - Bota Sot
Paralajmërohet një hap i madh në diagnozën e sëmundjeve të zemrës

Shëndetësia

Paralajmërohet një hap i madh në diagnozën e sëmundjeve të zemrës

Më: 8 tetor 2018 Në ora: 19:02
Ilustrim

Me metodën e re të analizës së incizimeve të bëra me tomografi të kompjuterizuar (CT) parashikohet se cilët pacientët preken nga një sulm në zemër për vite përpara se të ndodhë një gjë e tillë.

Shkencëtarët e Oksfordit zhvilluan teknologji në bashkëpunim me institucionet në Gjermani dhe SHBA duke përdorur algoritme për të studiuar yndyrën e akumuluar rreth arterieve koronare të përshkruara në imazhet CT.

Yndyrat ndryshojnë kur arteria është e prekur nga inflamacioni dhe mund të shërbejë si paralajmërim i hershëm në 30% të sulmeve në zemër.

"Nëse mund të identifikoni aritmitë e zemrës, atëherë mund të tregoni se cila arterie do të shkaktojë një atak në zemër," thotë profesori Karalambos Antoniades pranë Universitetit në Oksford. Me teknologjinë e re, kjo është e mundur nëse analizohen incizimet CT. Mjekët do të jenë në gjendje të parashikojnë se cilat arteriet kërcënohen nga mbyllja. Shumica e sulmeve të zemrës shkaktohen nga akumulimi i yndyrës në brendësi të arterieve që ngushton venat, zvogëlon kalimin e tij dhe rrjedhjen e gjakut në zemër.

Për momentin, imazhet e CT iu tregojnë mjekëve vendin ku arteria është ngushtuar tashmë për shkak të akumulimit të yndyrës, por me teknologjinë e re mjekët do të jenë në gjendje të parashikojnë se cilat arteriet kërcënohen nga mbyllja.

Shkencëtarët shpresojnë se metoda e re do të marrë miratimin nga autoritetet në të dy anët e Atlantikut brenda një viti.

Ndryshe, sulmet në zemër dhe tru janë dy shkaqet më të mëdha të vdekjes në botë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...