Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë, ndërsa të tjerët nuk ndiejnë të ftohtë? - Bota Sot
Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë, ndërsa të tjerët nuk ndiejnë të ftohtë?

Shëndetësia

Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë, ndërsa të tjerët nuk ndiejnë të ftohtë?

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 21:49
Ilustrim

Shkencëtarët kanë gjetur arsyen pse disa njerëz nuk mund të ngrohen kurrë, ndërkohë që të tjerët nuk ndiejnë të ftohtë.

Kjo për shkak se disa receptorë të qelizave nervore ndodhen thellë brenda trupit dhe ato nuk stimulohen nga temperatura, por nga sinjale të ndryshme që nuk kanë të bëjnë me temperaturën, shkruan Medicalnewstoday,.

Këto qeliza kurrë nuk vijnë në kontakt me mjedisin sepse ato nuk janë të vendosura pranë lëkurës, por janë të mbushura me receptorë që ndikohen nga hormonet, proteinat dhe komponimet e tjera biokimike brenda trupit.

Journal of Neuroscience nga Universitetit i Floridës ka gjetur arsyen se pse menopauza, depresioni dhe ethet ndonjëherë shkaktojnë dridhje në të njëjtën kohë kur trupi ka temperaturë të lartë.

“Ajo që ne po mundohemi të kuptojmë është roli filozofik dhe patologjik i këtyre receptorëve dhe pse disa njerëz mund të ndiejnë të ftohtë apo dhimbje, pavarësisht nga stimujt e jashtëm”, ka thënë neuro-shkencëtari Jianguo Gu, i cili është hulumtues në Kolegjin e Stomatologjisë.

“Kjo mund të shpjegojë arsyen pse ju dhe unë mund të ulemi në të njëjtën hapësirë dhe njëri mund ta ketë ftohtë ndërsa tjetri jo, kur temperatura e mjedisit është e njëjtë për të dyja palët”, ka shtuar Gu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...