Limon dhe mjaltë në vend të kafes së mëngjesit - Bota Sot
Limon dhe mjaltë në vend të kafes së mëngjesit

Shëndetësia

Limon dhe mjaltë në vend të kafes së mëngjesit

Më: 3 nëntor 2018 Në ora: 09:23
Ilustrim

Shkenca thotë se momenti më i mirë për ta pirë kafen nuk është mëngjesi i hershëm, edhe pse pjesa dërrmuese e njerëzve nuk arrijnë të zgjohen pa kafe.

Por ka edhe mënyra të tjera për ta rifilluar mëngjesin mbarë. Një ndër to është pirja e ujit të ngrohtë me limon dhe mjaltë.

Kjo përzierje ka shumë vlera ushqimore dhe është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur çdo mëngjes, sado vonë që të jesh. Nuk përmban asnjë përbërës artificialë shtesë. Ujë i ngrohtë me limon ndihmon edhe tretjen dhe të jep më shumë energji.

Gjithashtu, kjo përzierje pastron dhe hidraton lëkurën, përmirëson sistemin imunitar, por edhe freskon frymëmarrjen. Ndërsa mjalti, përveç vlerave shëndetësore, i shton ëmbëlsi përzierjes. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...