Nëse përdorni këtë lloj vaji në kafe, ju do të kini shumë përfitime shëndetësore - Bota Sot
Nëse përdorni këtë lloj vaji në kafe, ju do të kini shumë përfitime shëndetësore

Shëndetësia

Nëse përdorni këtë lloj vaji në kafe, ju do të kini shumë përfitime shëndetësore

Më: 29 nëntor 2018 Në ora: 13:38
Ilustrim

Vaji i kokosit është një nga gjërat më të dobishme në shtëpinë tuaj. Heq grimin, trajton flokët e thatë dhe të dëmtuar, si dhe lëkurën.

Po ashtu, është i shkëlqyeshëm për përgatitjen e ushqimeve të ëmbla. Vaji i kokosit është një kurë për gjithçka! Por, mënyra më tërheqëse për të përdorur këtë vaj multifunksional është ta vendosni në një kafe. Njerëzit shtojnë një ose dy lugë vaj kokosi në një filxhan të mëngjesit.

Pse? Cilat janë përfitimet?   Vaji i kokosit është një burim natyral i MCT (trigliceride të zinxhirit të mesëm), forma e acidit yndyror, të cilën trupi e absorbon më shpejt se yndyrat tjera. 

Shtimi i vajit të kokosit në dietën tuaj mund të ndihmojë për të luftuar urinë, të përshpejtojë metabolizmin dhe të rrisë nivelet e energjisë. 

Nëse jeni duke u përpjekur të reduktoni kaloritë ose të kufizoni marrjen e yndyrave, atëherë me siguri se duhet ta provoni këtë “trik”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat