Çfarë i ndodh trupit kur teshtini? - Bota Sot
Çfarë i ndodh trupit kur teshtini?

Shëndetësia

Çfarë i ndodh trupit kur teshtini?

Më: 10 dhjetor 2018 Në ora: 16:02
Ilustrim

Teshtitja është procesi kur diçka na irriton në brendësi të hundës sonë, dhe një nerv i vogël i dërgon mesazh trurit, i cili më pas dërgon mesazhe për shumë pjesë të tjera të trupit për të lehtësuar teshtitjen.

Numri i teshtimave zakonisht varet nga niveli i acarimi të hundës.

Disa nga faktet se çfarë ndodh trupit gjatë teshtimës i kemi paraqitur më poshtë:

1.Kur ju teshtini ajri udhëton me shpejtësi 160km/h.

2.Bakteriet që i hidhni gjatë teshtitjes mund të arrijnë shumë larg.

3.Rrezet e diellit mund të jenë shkaktarët e teshtitjes.

4.Sytë mbyllen pa vullnetin tuaj.

5.Zemra nuk ndalet kur ju teshtini.

6.Është më mirë të teshtini zhurmshëm se sa të përmbaheni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...