A janë aknet gjenetike? - Bota Sot
A janë aknet gjenetike?

Shëndetësia

A janë aknet gjenetike?

Më: 13 dhjetor 2018 Në ora: 06:19
Foto

Shpresë e madhe është shfaqur për miliona persona që vuajnë nga aknet, pasi një studim i realizuar së fundmi ka treguar se ky problem mund të jetë gjenetik.

Në testimet e para të realizuara ndonjëherë, hulumtuesit kanë analizuar ADN-në e më shumë se 36,700 personave, duke përfshirë edhe mijëra persona që vuajnë nga aknet.

Rezultatet kanë treguar se kishte variacione të theksuara gjenetike në mes të personave që kishin akne dhe atyre që kishin lëkurë të pastër.

Gjenet që kontrollojnë folikulat e flokëve besohet që luajnë rol kritik në nxitjen e kësaj sëmundje.

Hulumtuesit e kanë vlerësuar këtë studim si një hap të madh para dhe shpresojnë se mund të çojë në zhvillimin e tretmaneve më efektive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...