Kjo është sonda e cila parashikon motin në Mars - Bota Sot
Kjo është sonda e cila parashikon motin në Mars

Shkencë & Teknologji

Kjo është sonda e cila parashikon motin në Mars

Më: 8 mars 2019 Në ora: 16:25
Foto

Sonda kështu ka një seismometër dhe një sensor për rrjedhjet termike.

Mjeti i parë është pozicionuar në mënyrë të përkryer, për t’u mbrojtur nga era dhe pluhuri: nga të dhënat që nga 25 shkurti të dhënat për tërmetet në këto zona tregojnë se kanë qenë të rralla.

Ajo është gjithashtu një funksion i stacionit të motit ‘Insight’, e cila jo vetëm na tregon se luhatjet e regjistruara kohë më parë i takojnë eventeve sizmologjike apo janë thjesht rezultat i erërave të forta në planet.

Mjeti i dytë (HP3, një sensor për zbulimin rrjedhjen e nxehtësisë) është depozituar edhe në sipërfaqen e planetit të kuq, dhe testimet tregojnë se funksionon si duhet.

Kjo masë do të lejojë që të ketë një ide më të saktë të përbërjes së Tokës – për shembull, për një përçueshmëri të lartë korrespondon me një tokë të pasur me metale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...